plzh-CNenetdelvltnorues
W tegorocznej edycji XXI Rajdu Śladami Przeszłości Gdańska uczestniczyło 130 harcerzy, zuchów, wędrowników oraz instruktorów z całego kraju. Celem przedsięwzięcia jest nauka dzieci i młodzieży niezwykłej historii Gdańska, który liczy sobie już przeszło tysiąc lat, oraz promocja miasta. W tym roku motywem przewodnim dwóch tras (zuchowej i harcerskiej) był Bursztynowy Szlak.

Stogi

Harcerze swoją wędrówkę po światowej stolicy bursztynu zaczęli od wizyty na gdańskich Stogach. Tam na jednej z działek gminnych, gdzie jeszcze do sierpnia legalnie rozpoznawano złoża bursztynu, uczestnicy rajdu spotkali się z Krzysztofem Lalikiem, współwłaścicielem firmy Golden Amber z Hrubieszowa, dzierżawcą terenów pod rozpoznanie złóż bursztynu oraz Robertem Pytlosem, koordynatorem Prezydenta Miasta Gdańska ds. bursztynu. Podczas spotkania harcerze mogli obejrzeć różnorodne bryłki bursztynu, poznali metody wydobycia „złota północy” i jego właściwości. Przewidzino także zadania praktyczne – każda drużyna musiała w ciągu pięciu minut wydobyć z tzw. solanki jak największą ilość bursztynu. Wydobyty bursztyn uczestnicy rajdu mogli zabrać na pamiątkę dzięki hojności firmy Golden Amber, która ufundowała kilku kilogramów surowca.

Muzeum Bursztynu


Po odwiedzeniu Stogów, każda z uczestniczących w rajdzie drużyn udała się do centrum miasta, żeby obejrzeć bursztynowe kolekcje w Muzeum Bursztynu oraz wystawę „Bursztynowy Skarbiec Lucjana Myrty” w Muzeum Narodowym w Gdańsku. W czasie zwiedzania harcerze musieli znaleźć rozwiązać wiele bursztynowych zagadek.

Bursztynowa Piąta Aleja


W programie bursztynowych tras Rajdu Śladami Przeszłości Gdańska nie zabrakło także wycieczki po „Bursztynowej Piątej Alei” – ulicami Mariacką, Długim Pobrzeżem i Długą. Harcerze dostali zadanie przeprowadzenia rozmowy z włascicielem sklepu jubilerskiego lub galerii i dowiedzieć się, jakie wyroby z bursztynem cieszyły się największym zainteresowaniem w tym sezonie.

Bursztynowy ołtarz


Harcerze z całej Polski odwiedzili także kościół św. Brygidy w Gdańsku. Podczas wizyty w tym znanym w całej Europie kościele mieli za zadanie dokładnie przyjrzeć się budowanemu bursztynowemu ołtarzowi i darom gdańskich bursztynników. Potem czekał ich test sprawdzający wiedzę na temat prac związanych z bursztynowym ołtarzem.

Świetna bursztynowa zabawa


– Dzięki pomocy Krzysztofa Lalika i Roberta Pytlosa 130 dzieci i młodzieży z całej Polski przeżyło niesamowitą bursztynową przygodę – stwierdza Agata Grzywacz, komendantka trasy „Na bursztynowym szlaku” XXI Rajdu Śladami Przeszłości Gdańska. Bursztynowe trasy cieszyły się ogromnym powodzeniem i spodziewam się, że za rok weźmie w nich udział co najmniej kilkudziesięciu harcerzy wicej niż w tym roku – dodaje.

Organizatorzy dziękują dyrektorom: Adamowi Koperkiewiczowi z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska oraz Wojciechowi Bonisławskiemu z Muzeum Narodowego w Gdańsku za zorganizowanie bezpłatnych prelekcji na temat bursztynu w obu placówkach muzealnych. Serdeczne podziękowania harcerze kierują także dla Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza, który ufundował nagrody dla trzech zwycięskich drużyn: kilkadziesiąt albumów o Gdańsku oraz płyt „ Wirtualna wycieczka. Muzeum Bursztynu w Gdańsku”. Każdy z uczestników rajdu otrzymał także zestaw upominków promocyjnych miasta Gdańska oraz broszurę „Skarby Gdańska. Bursztyn”.Zdjęcie: Harcerze mieli za zadanie wydobyć jak najwięcej bursztynu z tzw. solanki. Fot. Hubert Iwanicki