Stogi

Muzeum Bursztynu
Po odwiedzeniu Stogów, każda z uczestniczących w rajdzie drużyn udała się do centrum miasta, żeby obejrzeć bursztynowe kolekcje w Muzeum Bursztynu oraz wystawę „Bursztynowy Skarbiec Lucjana Myrty” w Muzeum Narodowym w Gdańsku. W czasie zwiedzania harcerze musieli znaleźć rozwiązać wiele bursztynowych zagadek.
Bursztynowa Piąta Aleja
W programie bursztynowych tras Rajdu Śladami Przeszłości Gdańska nie zabrakło także wycieczki po „Bursztynowej Piątej Alei” – ulicami Mariacką, Długim Pobrzeżem i Długą. Harcerze dostali zadanie przeprowadzenia rozmowy z włascicielem sklepu jubilerskiego lub galerii i dowiedzieć się, jakie wyroby z bursztynem cieszyły się największym zainteresowaniem w tym sezonie.
Bursztynowy ołtarz
Harcerze z całej Polski odwiedzili także kościół św. Brygidy w Gdańsku. Podczas wizyty w tym znanym w całej Europie kościele mieli za zadanie dokładnie przyjrzeć się budowanemu bursztynowemu ołtarzowi i darom gdańskich bursztynników. Potem czekał ich test sprawdzający wiedzę na temat prac związanych z bursztynowym ołtarzem.
Świetna bursztynowa zabawa
– Dzięki pomocy Krzysztofa Lalika i Roberta Pytlosa 130 dzieci i młodzieży z całej Polski przeżyło niesamowitą bursztynową przygodę – stwierdza Agata Grzywacz, komendantka trasy „Na bursztynowym szlaku” XXI Rajdu Śladami Przeszłości Gdańska. Bursztynowe trasy cieszyły się ogromnym powodzeniem i spodziewam się, że za rok weźmie w nich udział co najmniej kilkudziesięciu harcerzy wicej niż w tym roku – dodaje.
Organizatorzy dziękują dyrektorom: Adamowi Koperkiewiczowi z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska oraz Wojciechowi Bonisławskiemu z Muzeum Narodowego w Gdańsku za zorganizowanie bezpłatnych prelekcji na temat bursztynu w obu placówkach muzealnych. Serdeczne podziękowania harcerze kierują także dla Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza, który ufundował nagrody dla trzech zwycięskich drużyn: kilkadziesiąt albumów o Gdańsku oraz płyt „ Wirtualna wycieczka. Muzeum Bursztynu w Gdańsku”. Każdy z uczestników rajdu otrzymał także zestaw upominków promocyjnych miasta Gdańska oraz broszurę „Skarby Gdańska. Bursztyn”.
Zdjęcie: Harcerze mieli za zadanie wydobyć jak najwięcej bursztynu z tzw. solanki. Fot. Hubert Iwanicki