plzh-CNenetdelvltnorues

28 lipca rusza w Gdańsku Jarmark św. Dominika. Również w tym roku nie zabraknie bursztynowych akcentów – ozdoby ze „złotem Północy” będą prezentowane na ok. 200 stoiskach, a na specjalnym koncercie popłynie muzyka bursztynu.

Bursztynu, najczęściej kupowanej pamiątki znad morza, nie zabraknie również na Jarmarku Dominikańskim. Oferta ok. 200 wystawców zapowiada się bardzo różnorodnie: od prostego rękodzieła poprzez biżuterię ze srebra po wyroby artystyczne. Choć dominować będzie oferta adresowana do masowego odbiorcy, a więc drobne i tanie ozdoby, z całą pewnością uda się też znaleźć droższe i bardziej ambitne projekty.

W sobotę 4 sierpnia Maria Pomianowska i Przyjaciele przeniosą nas w świat bursztynowych doznań audio na koncercie „Muzyka Bursztynu”. Będzie to wędrówka w czasy sławetnego Bursztynowego Szlaku, tajemniczą trasę handlową biegnącą pomiędzy rzymskim Akwilei  i polskim wybrzeżem, by obudzić drzemiące w nas pragnienie przygody, podróży w nieznane wraz z karawaną kupców wędrujących przez zmieniający się krajobraz. Będzie to muzyczna opowieść o dawnych rytmach, melodiach, pieśniach i wzajemnych inspiracjach – o przenikaniu się tradycji kulturowych wielu krajów. Bursztynowy Szlak w Rzymie spotykał się bowiem ze Szlakiem Korzennym, którym z dalekich Indii docierały przyprawy, z Persji barwniki i cudowne rękodzieło, a z Chin jedwab i laka. Wymianie handlowej towarzyszyła wymiana kulturalna: nieznane melodie i egzotyczne instrumenty docierały przez Rzym aż do krajów chłodnej Północy, zapładniając wyobraźnię jej mieszkańców. Muzyka Bursztynu to również spotkanie z niegdyś zaginionymi, a dziś na nowo zrekonstruowanymi instrumentami muzycznymi.

W programie koncertu znajdą się współczesne aranżacje muzyki średniowiecza: polskiej, jak „Hac Festa Die” (na bazie sekwencji z graduału biblioteki Uniwersytetu wrocławskiego XIII w.), włoskiej, jak Anonima włoskiego z XIV w. „Lamento di Tristano, La rotta” i „Saltarello”, pieśni z Tracji i żydowskie zaśpiewy dawnej Europy. Skład zespołu: Maria Pomianowska – wokal, instrumenty smyczkowe; Bartłomiej Pałyga – wokal, basy, bębny, flety; Dima Gorelik – wokal, gitara.
Muzyka Bursztynu: Maria Pomianowska i Przyjaciele
Scena Złota – Targ Węglowy, 4 sierpnia godzina 20.00

Jarmark św. Dominika co roku przyciąga turystów i mieszkańców Trójmiasta swoją niepowtarzalną atmosferą targu z dawnych lat. Wspaniałe wyroby rękodzielników, wyjątkowe dzieła artystów, smaczne, swojskie jedzenie oraz różnorodne imprezy towarzyszące okazują się receptą na sukces. W tym roku impreza rusza 28 lipca i potrwa aż do 19 sierpnia, w programie wiele imprez kulturalnych i muzycznych, spektakli, degustacji kulinarnych oraz oczywiście zakupów. Organizatorem ponownie jest firma Międzynarodowe Targi Gdańskie SA, która zeszłoroczną frekwencję szacuje na 6,5 mln gości!

Więcej informacji i szczegółowy program imprezy:
Jarmark Dominikański

Polecamy:
Buuuursztyn sprzedaję, buuuursztyyyyn