plzh-CNenetdelvltnorues
Projekt pokazu Joanny Weyny i Lis²

Czym jest Gala? Flirtem biżuterii z modą, propozycją połączenia tych obydwu elementów z fantazją, a przede wszystkim nieodzowną inspiracją. W tym roku już po raz 19. projektanci mody i biżuterii przedstawią efekt bliskiej, kilkumiesięcznej współpracy nad tworzeniem realizacji idealnych.

Wyjątkowość Gali Mody i Bursztynu Amberif polega właśnie na wspólnej pracy projektantów nad kolekcją, wspólnym dopasowywaniu poszczególnych elementów, by tworzyła ona zgraną całość. Dlatego zaczynają oni pracę nierzadko już kilka miesięcy przed gdańską premierą. Na wybiegu w Filharmonii Bałtyckiej prezentowane są zarówno widowiskowe kreacje na wielkie wyjścia, jak i modowe pomysły na co dzień. „Gala ma być przede wszystkim propozycją podania biżuterii i mody, inspiracją dla kobiet, podpowiedzią, jak te dwa elementy umiejętnie i z fantazją łączyć” – przekonuje Ewa Rachoń, kierownik projektu targów Amberif. Tych modowo-biżuteryjnych inspiracji nie zabraknie również w tym roku.

Już po raz trzeci – po bardzo dobrze przyjętych kolekcjach „Pomerańcha” i „Gwiazdy Heweliusza” – na Gali swoją wspólną kolekcję zaprezentuje tercet: Jola Słoma & Mirek Trymbulak (ubrania) oraz Danuta Kruczkowska (biżuteria). „Kolekcja nawiązywać będzie do EURO 2012, rozważamy użycie biało-czerwonej kolorystyki z nawiązaniem do piłki i bursztynu” – zapowiada Mirek Trymbulak.

Na wybiegu zobaczyć będzie można również kolekcję Joanny Weyny (ubrania) oraz Lis², czyli Anety Lis-Marcinkiewicz i Adriany Lisowskiej (biżuteria). W ubiegłym roku kolekcja tego tercetu zatytułowana „W cieniu” zebrała na gali Amberif bardzo pochlebne recenzje. I o ile wówczas królował len, w tym roku stroje uszyte zostaną z elastycznych, lejących dzianin, podkreślających sylwetkę. Ubrania połączone są z organiczną w formie biżuterią z bursztynem. Bransolety dopasowują się do kroju sukien, a brosze i naszyjniki wykorzystują w pełni opięcia powstałe na sylwetkach. Całość uzupełnią torebki-kopertówki uszyte ze skór i zdobione bursztynem. Stroje i biżuteria utrzymane są w kolorystyce proponowanej przez światowych projektantów na wiosnę 2012: bieli, czerni, czerwieni, kolorów cielistych i kolorów ziemi.

Mirka Dworak (ubrania) stworzyła tandem twórczy z Romanem Kowalkowskim (biżuteria). Projektantka gościła już w Gdańsku – wystarczy wspomnieć jej pokaz na Długim Targu, kiedy w roku 1000-lecia miasta prezentowała w ramach Dnia Bursztynu swoją kolekcję inspirowaną kamieniczkami. Motywem przewodnim tegorocznego pokazu będzie odwrócenie funkcji form odzieży. I tak standardowa forma konstrukcji spodni użyta zostanie do przekonstruowania kurtki. „Zabawa klasycznym krawiectwem – poprzez zaskakujące wykorzystanie i miksowanie podstawowych elementów różnych asortymentów w celu zbudowania ciekawych propozycji połączeń, np. spódnicy z kołnierzem, lub wręcz budowanie całych form odzieżowych z innych części garderoby – to swoiste puzzle odzieżowe” – mówi Mirka Dworak. I dodaje: „Zmiana funkcjonalności sprawia, że ubrania stają się ponadczasowe i uniwersalne.” Czy to odsłona ostateczna? Zapewne nie, ogranicza nas tylko wyobraźnia…
Kolorystyką dominującą będzie granat, blue jeans, biel, khaki, kamień i czerń.
Zdaniem Mirki Dvorak praca w duecie z projektantem biżuterii jest niewiarygodnie inspirująca. „Ten tandem ma raczej nadmiar twórczych propozycji, których z uwagi na formułę targów Amberif nie jesteśmy w stanie zaprezentować w całości” – przyznaje. I dodaje: „To niewątpliwa przyjemność współpracować z projektantem biżuterii, który artystycznie bardzo wpisuje się w estetykę proponowanej przeze mnie kolekcji odzieży”.

Ilona Kanclerz, kreatorka mody, awangardzistka, tworząca na pograniczu sztuki i użytkowości, od dziesięciu lat jest kuratorem ogólnopolskiej wystawy dla debiutantów mody. W swoich projektach wykorzystuje język współczesnych mediów. Jej kolekcja „Nike” wystąpi w duecie z biżuterią Danki Czapnik, artystki doskonale znanej bywalcom targów Amberif, wielokrotnie nagradzanej, na której realizacjach silnie odciska się ślad jej osobowości. Kolekcje „Nike” – inspirowana starożytną kulturą – będzie de facto widowiskiem multimedialnym. Nike to metafora spraw ważnych, ale często zupełnie niedostrzeganych. Naturalne luksusowe tkaniny w stonowanych gamach kolorystycznych wspaniale współgrają z nowoczesnym spojrzeniem na ubiór. „W poetycki sposób ukazuje piękno, wysublimowana linia materiału na wzór grecki spływa wokół modelek, tworząc niezwykłe wrażenie rzeźbiarskie” – opowiada Ilona Kanclerz. „W opozycji do historycznego ujęcia stosuję współczesną siatkę budowlaną, tworząc piękne, zaskakujące formy przestrzenne.”
Zobaczymy ozdabiane bursztynem gorsety, kwiaty, a wreszcie skrzydła... Ascetyczny charakter strojów dopełni biżuteria zdobiona bursztynem, brylantami i rubinami w oprawie rzemiennych wisiorów, kolczyków i diademów.

Gala Mody i Bursztynu Amberif wrosła już w targowy krajobraz, stała się niejako uroczystym zwieńczeniem targów. Towarzyszy im od początku istnienia imprezy, urastając przez 19 edycji do rangi wydarzenia unikalnego w skali międzynarodowej. „Amberif to jedyne targi jubilerskie w skali światowej, którym konsekwentnie, rokrocznie towarzyszą pokazy mody” – podkreśla Ewa Rachoń.

Gala Mody i Bursztynu Amberif 2012
Filharmonia Bałtycka w Gdańsku
21 marca 2012
bilety do nabycia u organizatora

W artykule wykorzystano materiały prasowe.