plzh-CNenetdelvltnorues
Inspiracje Heweliuszem - biznesowy look

Ta najnowsza kolekcja projektantów mody Joli Słomy & Mirka Trymbulaka oraz biżuterii Danuty Burczik-Kruczkowskiej została poświęcona Janowi Heweliuszowi.

Pretekstem do jej stworzenia jest obchodzony obecnie rok Heweliusza, wielkiego gdańszczanina o otwartym umyśle i wszechstronnych zainteresowaniach. Projektanci postanowili przenieść na koszule wizerunki rycin gwiazdozbiorów publikowanych w jego dziełach, nawiązując jednocześnie do heweliuszowskiej dbałości o szczegóły graficzne publikowanych przez niego prac. Biznesowy look kolekcji to ukłon w stronę obu żon Heweliusza: pierwsza prowadziła wielki biznes związany z kilkoma browarami, druga była jego oparciem i towarzyszyła mu do końca jego życia w pracy naukowej przy obliczeniach w największym w tamtym czasie obserwatorium astronomicznym, znajdującym się w Gdańsku.

Integralną częścią kolekcji jest bursztynowa biżuteria autorstwa Danuty Kruczkowskiej – korale, spinki do koszul to tylko niektóre z elementów biżuterii z surowego bałtyckiego bursztynu. Wszechświat zamknięty w kawałku bursztynu. Słońce – wielka bursztynowa kula, gwiazdy, asymetria materii, planety krążące po orbitach ciał niebieskich: Wenus, Mars – dwie planety, dwa żywioły, dwa piękna. Bursztynowy pył układający się w Drogę Mleczną prowadzącą prosto do gwiazd. Łuna światła wydostająca się z wnętrza bursztynu – jasna, świetlista, układająca się na wzburzonym morzu w potok zachodzącego słońca.

Makijaż i fryzury wykonało Pomorskie Studium Sztuk Wizualnych w Gdyni pod nadzorem Katarzyny Mątewskiej-Kowalewskiej. Muzykę przygotował Andrzej Kędzierski.                                                 Ryciny wykorzystane w kolekcji pochodzą z kolekcji ze strony www.hubblesource.stsci.edu
Kolekcja powstała dzięki wsparciu Biura Prezydenta ds. Promocji Urzędu Miejskiego w Gdańsku.