plzh-CNenetdelvltnorues
Koncert pianisty Stanisława Dei

10 września w godzinach 17-22 już po raz drugi ulica Mariacka w Gdańsku będzie obchodziła swoje święto. Będzie to wyjątkowa impreza: wypełniona historią ciekawych miejsc i spotkaniami z interesującymi ludźmi, koncertami, wystawami, pokazami mody...

Ulica Mariacka, zwana przez wielu Bursztynową Aleją, to jedna z najpiękniejszych ulic Europy. Jej urok to nie tylko kawałek zachowanej historii Gdańska z jego architektonicznym fenomenem i wielokulturową tradycją – to również ludzie, którzy tworzą klimat tego miejsca dzisiaj. Wraz z nimi, mieszkańcami, właścicielami galerii, artystami i restauratorami chcemy zaprosić wszystkich gdańszczan oraz licznie przybywających turystów na szereg wydarzeń artystycznych, które przybliżą im klimat tego pięknego miejsca. Mariacka, gdzie ulokowało się wiele galerii z bursztynem, galerii sztuki oraz o czym wie niewielu pracowni gdańskich rzeźbiarzy, malarzy i artystów bursztynników to jedno z ulubionych miejsc spacerów Gdańszczan. Nie wszystkie z tych miejsc można zobaczyć na co dzień. Jednak w dniu święta ulicy wiele z nich będzie otwartych.

Zaraz po uroczystym otwarciu na przedprożu Muzeum Archeologicznego zapraszamy do Bazyliki Mariackiej na koncert organowy (w programie m.in.: Bach, Bonnet) w wykonaniu Hanny Eysmont oraz zwiedzanie Bazyliki z przewodnikiem iBedekera. Kolejne koncerty tego dnia to: Koncert Kapeli Mariackiej pod dyrekcją Joanny Orzeł (Kaplica Królewska), Mikołaj Trzaska Trio (Mikołaj Trzaska – saksofony, Tomasz Sowiński – perkusja, Adam Żuchowski – kontrabas) na przedprożu galerii Jacobson, a także dwa koncerty fortepianowe na przedprożu Galerii Wydra w wykonaniu Karoliny Czechowskiej i Aleksandry Mozgiel.

Osoby interesujące się historią Gdańska powinny zarezerwować czas na dwa spotkania w Klubie Aktora – „Od Frauengasse do Mariackiej” – opowie architekt Stanisław Michel, „Od sklepu mięsnego do Klubu Aktora” – Zbigniew Jankowski (ZASP) oraz na przygotowane przez NCK oraz Ewę Kowalską (iBedeker) wspomnienia mieszkańców ulicy pt. „Mieszkam na Mariackiej, mieszkałem na Frauengasse” w Filii Gdańskiej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Nie zabraknie wystaw i wernisaży, które odbędą się nie tylko w galeriach. W sieni kamienicy 11 Muzeum Narodowe oraz Nadbałtyckie Centrum Kultury przygotowało wystawę prac mieszkającego niegdyś w tym miejscu scenografa i rzeźbiarza Mariana Kołodzieja. W Galerii Bursztynu Prestige 20-lecie pracy artystycznej będzie świętować sopocki bursztynnik i autor pokazów mody Aleksander Gliwiński; Galeria Moja Forma zaprezentuje wystawę prac Ewy Kurzynki oraz warsztat złotniczy i bursztynniczy prowadzony przez gdańskiego złotnika Janusza Wosika; Galeria ZPAP pokaże malarstwo Eweliny Baran, a na przedprożu  kamienicy 18 Kuba Sikorski pokaże grafiki na metalu pt. „Maszkarony...”. Tego wieczora nie będzie chyba żadnego pustego przedproża.

Z przedproża nr 30 będą wyświetlane archiwalne i przygotowane specjalnie na tę okazję filmy. Będą to między innymi nakręcona na tysiąclecie Gdańska etiuda Ewy Pytki „Zaułki Naszych Zabaw”. Przedstawiające stary Gdańsk grafiki i zdjęcia zebrane przez Mikołaja Wierzbickiego (Forum Dawny Gdańsk) i kilkuminutowa etiuda pokazująca tegoroczne wydarzenia kulturalne w Gdańsku autorstwa grupy Lukaaa Images.

Mariacką pod Gwiazdami zakończy pokaz „Noc pod Gwiazdami” autorstwa Magdaleny Arłukiewicz (kreacje) i Aleksandra Gliwińskiego (biżuteria). Pokazowi towarzyszyć będzie występ Agnieszki Rassalskiej.

Organizatorem imprezy jest Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników. Honorowy patronat na świętem objęli Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oraz Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk. Patronat medialny objęli między innymi: Dziennik Bałtycki, Radio Gdańsk, TVP Gdańsk, trojmiasto.pl oraz Bursztynowy Portal amber.com.pl. Impreza jest współfinansowana przez Biuro Prezydenta Gdańska ds. Kultury i towarzyszy Europejskim Dniom Dziedzictwa Kulturowego oraz targom bursztynu Ambermart (www.ambermart.pl).

Komitet Organizacyjny tworzą wolontariusze: Danuta Kobzdej (mieszkanka ul. Mariackiej), Jarosław Niedzielski (Galeria Bursztynu PRESTIGE, MSB), Ewa Rachoń (MTG S.A.), Andrzej Rybicki (Kamienica Gotyk), Zbigniew Walczak (Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna), Michał Kosior (Kierownik Biura MSB). Przy organizacji Święta Ulicy współpracują: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna, Filia Gdańska, Towarzystwo im. Fryderyka Chopina Koło w Gdańsku, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Muzeum Archeologiczne, Muzeum Narodowe w Gdańsku, ZASP, ZPAP, iBedeker.pl, Forum Dawny Gdańsk, galerie, artyści i mieszkańcy ulicy i wielu innych.

Polecamy:
Ożywić najpiękniejszą ulicę świata