plzh-CNenetdelvltnorues

„Jesteśmy coraz bliżej uczynienia ze szlaku bursztynowego europejskiego szlaku kulturowego” – twierdzi koordynator ds. bursztynu Robert Pytlos, uczestnik międzynarodowej konferencji „Bałtycki bursztynowy wiatr” w Rydze. Oto jego relacja z tego spotkania.

Kilka dni temu wróciłem z Rygi, pięknej stolicy Łotwy, wpisanej na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO oraz jednego z największych w Europie skupisk architektury secesyjnej. Jak się okazuje nie tylko – Ryga to także miasto pełne bursztynu, zarówno w sklepach i galeriach, jaki i w głowach jej mieszkańców.

W dniach 17- 18 listopada 2010 roku reprezentowałem miasto Gdańsk podczas Międzynarodowego Forum „Bałtycki bursztynowy wiatr – kultura, kreatywność, zmiana”, które odbyło się w Rydze. Stolica Łotwy będzie w 2014 roku Europejską Stolicą Kultury, a jednym z najważniejszych akcentów tego roku mają być bursztyn i starożytny szlak bursztynowy jako ponownie odkryty symbol kulturowej wymiany pomiędzy narodami i ludźmi w Europie. Udział w Forum był dla mnie szczególnie satysfakcjonujący: w pewnym sensie ryska bursztynowa impreza to pokłosie majowego II Forum Miast Szlaku Bursztynowego w Gdańsku – wśród uczestników nie zabrakło wtedy przedstawicieli miasta. Dziś mówią wspólnym „bursztynowym językiem”, choć łotewski nie należy do najłatwiejszych.

Bursztyn łączy

Uczestnicy Forum w Rydze  byli zgodni: bursztyn, słoneczny kamień i szlak bursztynowy tak jak przed wiekami i dziś mogą łączyć społeczeństwa regionu Bałtyku z pozostałą częścią Europy. W ramach jednej z sesji Forum zatytułowanej „Bursztyn bałtycki, kamień światła: od starożytności do współczesnego świata” mogliśmy wysłuchać referatów: „Starożytne Szlaki Bursztynowe” autorstwa dr Mary Kalnins, „Przyszłość bursztynowych wypraw: w poszukiwaniu śladów bursztynu w bałtyckiej tożsamości i języku” wygłoszonego przez dr. Janinę Kursite oraz „Bursztyn we współczesnej nauce: historyczne znaczenie bursztynu w medycynie i nauce” autorstwa dr. Ingi Lasenko. Na szczególne wyróżnienie zasługuje referat dr. Mary Kalnins, emerytowanej profesor Uniwersytetu w Cambridge, która przedstawiła publiczności historię swojej fascynacji bursztynem i szlakiem bursztynowym. To swego rodzaju świadectwo naukowca, który – specjalizując się w zupełnie innej dziedzinie – natrafił w swoich badaniach na wzmianki o bursztynie i ta tematyka pochłonęła go bez reszty. Zaprosiłem panią profesor do udziału w III Forum Miast Szlaku Bursztynowego w Gdańsku. Mam nadzieję, że miłośnicy bursztynu będą mogli wysłuchać tego niezwykle ciekawego i bardzo osobistego wykładu.

Ryga – cenna bursztynowa inicjatywa

Bez wątpienia bursztynowe referaty wygłoszone podczas Forum w Rydze to dopiero pierwsze kroki w tej dziedzinie. Dobrze jednak, że je zrobiono i że nasi łotewscy partnerzy są bardzo otwarci na wszelką współpracę w tym zakresie z przedstawicielami Gdańska – Światowej Stolicy Bursztynu. Tym samym, „bursztynowa nowina” rozszerza się na kolejne miasta Europy. To z kolei przybliża nas do realizacji idei głównej – uczynienia ze szlaku bursztynowego europejskiego szlaku kulturowego. Jak to zrobić, opowie nam w Gdańsku Guy Dockendorf, wiceprezydent Europejskiego Instytutu Szlaków Kulturowych, którego poznałem w Rydze i zaprosiłem do udziału w III Forum Miast Szlaku Bursztynowego.

Autor jest koordynatorem Prezydenta Gdańska ds. bursztynu