plzh-CNenetdelvltnorues

W Rydze, Europejskiej Stolicy Kultury 2014, w dniach 17-18 listopada odbędzie się Międzynarodowe Forum Bałtycki Bursztynowy Wiatr (Baltic Amber Wind) poświęcone zagadnieniom starożytnego szlaku bursztynowego, która ma zapoczątkować ożywienie współpracy krajów położonych na tym dawnym szlaku handlowym.

Do udziału w konferencji zostali zaproszeni m.in. przedstawiciele byłych europejskich stolic kultury, miast siostrzanych Rygi, fachowcy specjalizujący się w zagadnieniach szlaku bursztynowego, aby wypracować nowe możliwości współpracy pod szyldem Bursztynowego Szlaku. Będą oni dyskutować o roli miast, organizacji pozarządowych oraz animatorów kultury w tworzeniu perspektyw wspólnej polityki kulturalnej i budowaniu marki miast.

Jedna z sesji plenarnych zostanie w całości poświęcona tematyce bursztynu i odbędzie się pod hasłem „Bursztyn bałtycki „słoneczny kamień”: od starożytności do współczesności”. W jej ramach zaplanowano cztery wystąpienia: „Szlak Bursztynowy i Europejskie Szlaki Kulturowe” (Guy Dockendorf, wiceprezes Europejskiego Instytutu Szlaków Kulturowych), „Starożytne Szlaki Bursztynowe – z Rygi do Bizancjum” (dr Mara Kalnins, były profesor Uniwersytetu Cambridge) oraz „Bursztyn w nowoczesnej nauce: historyczne znaczenie bursztynu w medycynie, modzie, nauce” (dr Inga Ļašenko, Politechnika w Rydze).

Współpraca na Bursztynowym Szlaku pod hasłem “Kultura, kreatywność, zmiany” to pomysł Rady Miasta na wykreowanie Rygi jako Europejskiej Stolicy Kultury. On sam ma się stać symbolem nowej sieci wymiany kulturalnej między narodami i ludami Europy.