plzh-CNenetdelvltnorues

Festiwal Amber Jazz w Braniewie po raz trzeci udowadnia, że muzyka jazzowa jest najlepsza do wyrażenia piękna bursztynu. W niedzielny wieczór w Spichlerzu Mariackim wystąpią Jorgos Skolias w duecie z Bronisławem Dużym oraz Janusz Muniak, który zagra z Dominikiem Bukowskim, Piotrem Lemańczykiem i Grzegorzem Syczem.

10 października wystąpią Jorgos Skolias w duecie z Bronisławem Dużym – jak sami twierdzą, stylu zespołu nie da się zakwalifikować do konkretnej muzycznej „szuflady”. Jest to mieszanka różnych gatunków muzycznych inspirowanych folklorem z dużą dozą bluesa i soulowej ekspresji. W drugiej części wieczoru zaprezentuje się Janusz Muniak  – jedna z najważniejszych i najbarwniejszych postaci polskiego jazzu –  w składzie Dominik Bukowski, Piotr Lemańczyk i Grzegorz Sycz. Tym, którzy interesują się muzyką jazzową, Janusza Muniaka nie trzeba przedstawiać, dla mniej poinformowanych wskazówki: grał z najlepszymi, uczestniczył w wielu festiwalach jazzowych, nagrał dziesiątki albumów, a ku uciesze wielu fanów jego twórczości w 1992 roku otworzył w zabytkowej kamienicy klub jazzowy „U Muniaka” – jedno z najbardziej znanych miejsc na krakowskiej starówce.

Pomysłodawczynią festiwalu jest Dorota Hryniewicz, która prowadzi również galerię Ambertop w Braniewie. Jej zdaniem, wiele łączy bursztyn z jazzem: każdy dźwięk w wykonaniu innego artysty brzmi zupełnie inaczej – tak, jak każdy kawałek bursztynu jest niepowtarzalny. Muzyka jazzowa potrafi przenieść w inny wymiar, tak jak bursztyn jest wyjątkowa, wielobarwna i ciepła. A stąd już tylko krok do uznania muzyki jazzowej za najlepszą do wyrażenia piękna bursztynu.