plzh-CNenetdelvltnorues

18 września 2009 r. – podobnie jak 7 lipca 2007 roku – zapisał się złotymi głoskami na karcie branżowej historii: tego dnia po raz pierwszy zebrała się w Gdańsku grupa robocza, której zadaniem jest opracowanie normy na bursztyn bałtycki.

838_1Obrady fachowców poprzedziła konferencja prasowa, w czasie której Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz, prezes opracowującej tę normę Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu Zbigniew Strzelczyk oraz Tomasz Mazur z Polskiego Komitetu Normalizacji wyjaśniali, dlaczego ten dzień jest taki wyjątkowy i dlaczego norma jest tak ważna nie tylko dla polskiej, ale i europejskiej branży bursztynniczej.

Dlaczego norma na bursztyn bałtycki jest ważna?

Jak podkreślał prezydent Adamowicz, dlatego, że jest to inicjatywa oddolna – to środowisko bursztynnicze reprezentowane przez Krajową Izbę Gospodarczą Bursztynu wyszło z propozycją stworzenia normy na bursztyn. Jej prezes Zbigniew Strzelczyk zgłosił do PKN tzw. kartę nowego tematu, która została skonsultowana w krajach europejskich – nie zgłoszono żadnych zastrzeżeń, co oznacza aprobatę tej idei. Norma – choć jest dobrowolna i prawnie wiążąca tylko dla tych, którzy się na nią powołują – będzie stanowiła gwarancję jakości surowca bursztynowego i wyrobów wykonanych z jego użyciem. Tomasz Mazur jest przekonany, że właśnie z tego powodu wszystkim powinno zależeć na przestrzeganiu jej postanowień. Przedstawiciel PKN przypomniał także, że po napisaniu będzie ona poddana szerokiej konsultacji społecznej oraz jeszcze raz w krajach Unii Europejskiej, i wszyscy zainteresowani będą mogli zgłosić uwagi.

Ważna jest także dlatego, że prace nad jej stworzeniem zostały zainicjowane w Gdańsku i przyczyniają się do wzmocnienia bursztynowego wizerunku miasta: „Cieszymy się, ponieważ wzrosła rola Gdańska jako Światowej Stolicy Bursztynu, co daje nam wielką satysfakcję. Mamy już Muzeum Bursztynu, Światową Radę Bursztynu, Ambasadora Bursztynu, Bursztynowy Paszport, Kartę Dobrych Praktyk Bursztynniczych, targi bursztynu Amberif i Ambermart, legalne wydobycie bursztynu i szereg innych mniejszych i większych inicjatyw, które potwierdzają, że Gdańsk i Polska postawiły na bursztyn” – podkreślał w czasie spotkania prezydent Adamowicz.

Oddzielić ziarna od plew

Prezydent Gdańska określił normę, paszport, kartę dobrych praktyk bursztynniczych jako działania porządkujące, które pozwolą "oddzielić ziarna od plew": „Mam nadzieję, że te wszystkie działania przyczynią się do podniesienia rangi i prestiżu bursztynu i bursztynowych wyrobów” – powiedział. Przypomniał także, że problem podróbek istniał od zawsze i że obecnie nie należy przeceniać jego skali. Norma pozwoli poradzić sobie z tym problemem, choć z całą pewnością nie wyeliminuje go w stu procentach.

Kolejne działania w ramach realizowanego projektu "Gdańsk – Światową Stolicą Bursztynu" to stworzenie Centrum Certyfikacji Bursztynu oraz Giełdy Bursztynu.

Na zdjęciu (od lewej): Robert Pytlos – koordynator ds. bursztynu, Paweł Adamowicz – Prezydent Miasta Gdańska i Zbigniew Strzelczyk – prezes Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu.  Fot. Michał Kosior