plzh-CNenetdelvltnorues
> To nie pierwszy kontakt holenderskiej projektantki Andrei Wagner z bursztynem: w 2002 roku brała udział w warsztatach artystycznych organizowanych w Muzeum Bursztynu w Nidzie.

”Bursztyn niesie ze sobą spory ładunek wartości kulturowych i historycznych – szczególnie w takim kraju jak Polska, gdzie nie jest on takim sobie zwyczajnym materiałem. Nie do przecenienia jest również jego wartość naukowa, ponieważ zamknięte w bryłce bursztynu inkluzje roślinne czy zwierzęce zostały bardzo dobrze udokumentowane. Powyższe fakty, jak również załamanie światła uzyskiwane dzięki polerowaniu i szlifowaniu przeświecających bryłek bursztynu stały się inspiracją do stworzenia kolekcji pierścionków „Amber Documented”: kody kreskowe są międzynarodowym sposobem rejestracji i ewidencjonowania a jednocześnie powstaje w ten sposób dekoracyjny wzór przypominający kalejdoskop.

Inne moje prace przypominają kształtem komórki i powstały z plasterków bursztynu – dla mnie są one jak skupisko wysp, jak bursztynowe archipelagi. Ich brzegi są pokryte pyłem uzyskanym w wyniku szlifowania bursztynu i przywodzą na myśl piasek. Początkowo miałam zamiar połączyć ze sobą oszlifowane i dokładnie dopasowane pod względem formy elementy, by w ten sposób stworzyć jeden kamień szlachetny, jednak uznałam, że łączyłoby się to ze zbyt dużą stratą surowca w czasie jego obróbki. Patrząc z perspektywy gotowego produktu, wydaje mi się, że te bursztynowe wyspy są nawet ciekawszym pomysłem.”

Więcej informacji o projektantce:
www.andreawagner.nl