plzh-CNenetdelvltnorues
W dniach 20 - 21 maja odbędzie się w Gdańsku pierwsze Forum Miast Szlaku Bursztynowego. Organizatorzy spodziewają się blisko 60 przedstawicieli samorządów z całej Polski.

Forum odbędzie się w gdańskim Nowym Ratuszu (siedziba Rady Miasta Gdańska). – Wysłaliśmy zaproszenia do 180 miast i gmin leżących na szlaku bursztynowym w Polsce – stwierdza Grzegorz Walczukiewicz, dyrektor biura Związku Miast i Gmin Morskich, jednego z organizatorów forum. Pozostałymi organizatorami są Biuro Prezydenta ds. Promocji Miasta Urzędu Miejskiego w Gdańsku oraz Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna, która zajmuje się inwentaryzacją i promocją pomorskiego szlaku bursztynowego. Impreza odbywa się pod patronatami Marszałka Województwa Pomorskiego, Przewodniczącego Rady Miasta Gdańska i Prezydenta Miasta Gdańska.

Najpierw inicjatywa ogólnopolska, potem europejska

Bursztyn i tematyka z nim związana znakomicie mogą promować miasto lub gminę i być jego atrakcją turystyczną. I Forum Miast Szlaku Bursztynowego ma być platformą współpracy w tym zakresie najpierw dla miast z Polski. – W tym roku chcemy wymienić doświadczenia związane z wykorzystaniem starożytnych i współczesnych szlaków bursztynowych do promocji polskich miast i gmin oraz skoordynować nasze działania. Za rok zamierzamy do naszej inicjatywy zaprosić europejskie miasta, takie jak Wiedeń, Akwilea czy Rzym – opowiada Robert Pytlos, koordynator ds. bursztynu Prezydenta Miasta Gdańska. I Forum Miast Szlaku Bursztynowego zakończy się uroczystym podpisaniem deklaracji współpracy pomiędzy uczestniczącymi w nim miastami i gminami. Ten dokument będzie podstawą do tworzenia projektów promocyjnych i turystycznych o zasięgu ponadregionalnym.

Szlak bursztynowy jako produkt turystyczny

Pierwszy dzień obrad Forum poświecony będzie starożytnym szlakom bursztynowym i wykorzystaniem ich w turystyce oraz do promocji miast i gmin. Sesję poprowadzi Marcin Kapuściński z klastra Gdańska Delta Bursztynu. Wśród prelegentów znajdą się Marcin Stąporek, który opowie o starożytnych szlakach bursztynowych, i Krystyna Hartenberger-Pater (PROT), która zaprezentuje projekt „Pomorski Szlak Bursztynowy”. Interesująco zapowiada się także prezentacja „Europejski Szlak Gotyku jako przykład produktu turystyczno-kulturowego”. Ta inicjatywa może posłużyć jako wzorzec postępowania w kolejnych latach dla miast skupionych wokół Forum Miast Szlaku Bursztynowego. W drugiej części organizatorzy przewidują dyskusję oraz zatwierdzenie projektu deklaracji forum. Uroczyste podpisanie tego dokumentu odbędzie się 20 maja o godz. 18.30 w siedzibie Rady Miasta Gdańska. Uroczystość uświetni wernisaż wystawy Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych „Nasz bursztyn”.

Prezentacje miast


Drugi dzień obrad to okazja do prezentacji projektów promujących bursztyn i szlak bursztynowy realizowanych przez poszczególne miasta i gminy. – Ta forma uczestnictwa w forum cieszy się dużym powodzeniem – deklarują organizatorzy. Już dziś zgłosiło się kilka miast, takich jak na przykład Inowrocław lub Kalisz, a do rozpoczęcia forum pozostał jeszcze miesiąc. Na zakończenie drugiego dnia obrad odbędzie się dyskusja panelowa na temat wykorzystania bursztynu i szlaku bursztynowego w działaniach promocyjnych miast i gmin, którą poprowadzi Maciej Dzierżanowski z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. I Forum Miast Szlaku Bursztynowego zakończy się zwiedzaniem Gdańska, zorganizowanym przez Pomorską Regionalną Organizację Turystyczną.
Osoby zainteresowane uczestnictwem w Forum jako obserwatorzy proszone są o przesyłanie zgłoszeń na: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.