plzh-CNenetdelvltnorues
Mariusz Gliwiński: kolekcja Ice Cube

W najbliższy weekend (11-12 czerwca) sopockie molo po raz kolejny stanie się najdłuższym wybiegiem, na którym prezentowane będą kreacje modowe znanych projektantów oraz dobrze zapowiadających się studentów szkół artystycznych. Na Sopot Fashion Days nie zabraknie także bursztynu.  

Również w tym roku impreza stanie się miejscem prezentacji nie tylko projektantów mody, ale i biżuterii. Bożena Kamińska zaprezentuje – jak zwykle w sposób niebanalny – piękno bursztynu, dla którego tłem będą sukienki Jonasza Fuza.Szlachetne, jednobarwne kaszmiry, jedwabie i wełny zaklęte w wyrafinowanych, minimalistycznych fasonach będą idealnym tłem dla najnowszej kolekcji ozdób zatytułowanej „Cinnamon”, inspirowanej podróżą po Cejlonie. Głównym materiałem jest miedź połączona ze srebrem, szkłem z włoskiej wyspy Murano oraz bursztynem.
Mieszcząca się w Domu Zdrojowym Galeria Amberways Bożeny Kamińskiej zaprasza także na „Weekend Kapelusza” – prezentację artystycznych nakryć głowy autorstwa Beaty Miłogrodzkiej połączoną z konkursem na najbardziej awangardowe projekty. Projektantki zapraszają „wszystkie panie, które uwielbiają nakrycia głowy i nie potrafią się opanować przed ich zakupem do zaprezentowania własnych kolekcji”.

Po raz kolejny na Sopot Fashion Days bierze udział także Mariusz Gliwiński – projektant biżuterii, właściciel sopockiej Galerii Ambermoda. Od prawie 30 lat tworzy biżuterię z użyciem bursztynu, brylantów i egzotycznych kamieni. Jego projekty składają się na awangardowe kolekcje o unikatowym charakterze, które prezentowane są na wystawach i konkursach na całym świecie. Od wielu lat współpracuje z projektantami mody – tym razem do pokazu zaprosił Caren Shen, Chinkę, która stworzyła wybitne prace z tkanin plisowanych. Staną się one towarzystwem dla kolekcji biżuterii „Venus”, która zrodziła się z inspiracji morzem oraz malarstwem Botticellego. Połączone w niej bursztyn i masa perłowa – nierozłącznie kojarzone z królestwem Neptuna – tworzą unikalne kompozycje o delikatnej, pastelowej kolorystyce. Bursztyn jest także bohaterem innej jego kolekcji: „Ice Cubes”, która ma symbolizować zatrzymanie czasu i zamknięcie go w kostkach bursztynu – skamieniałej żywicy liczącej ponad 40 mln lat.

Na modowym wybiegu pojawią się także projekty, które miały swą premierę na Gali Mody i Bursztynu Amberif w tym lub ubiegłym roku. Będą to m.in. Maja Suchecka ze świetnym pokazem „The Alice” inspirowanym filmem „Alicja w Krainie Czarów” Tima Burtona (biżuterię do tego pokazu zaprojektowała Małgorzata Kalińska), Joanna Weyna, która zaprojektowała letnie suknie uszyte z ekologicznych tkanin, głównie lnu i bawełny, zanurzone w barwach ziemi idealnie komponujące się z prostymi, geometrycznymi formami ozdób autorstwa Adrianny Lisowskiej i Anety Lis-Marcinkiewicz ("W cieniu"). Po raz kolejny w Trójmieście będzie prezentowana najnowsza wiosenno-letnia kolekcja Michała Starosta pod nazwą „Blooming” (na premierze jej dopełnieniem była biżuteria S&A Jewellery Design).

Na podstawie materiałów prasowych.