plzh-CNenetdelvltnorues

W czasie targów Ambermart publiczność zgromadzona w Gdańsku na ulicy Mariackiej będzie miała okazję obejrzeć bursztynowe pokazy mody i biżuterii "Uliczne spotkania Mariacka Street" oraz "Karnawał wenecki".

W ramach wieczornego pokazu „Bursztyny na Mariackiej” zostaną zaprezentowane pokazy mody i biżuterii przygotowane przez pracujących w zespołach projektantów: "Uliczne spotkania Mariacka Street" (premierowy pokaz nosił nazwę "Misterious Mind") – Agnieszka Gruszka (moda) & Aleksander Gliwiński oraz "Karnawał wenecki" – Bożena Kamińska (biżuteria) & Wojciech Kujach (moda). Obydwa miały swoją premierę podczas Gali Mody i Bursztynu Amberif 2009 i obydwa zostały wysoko ocenione.

Pokaz został zorganizowany przez MTG SA, a jego celem jest propagowanie bursztynowej mody wśród szerokiej rzeszy potencjalnych nabywców. Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo: ulica Mariacka słynie z galerii i małych sklepów jubilerskich oferujących bogaty asortyment wyrobów z bursztynem – poczynając od biżuterii aż po przedmioty użytkowe i dekoracyjne. Nic więc dziwnego, że nazywana jest Bursztynową Piątą Aleją czy też Bursztynową Uliczką.

553_1Uliczne spotkania Mariacka Street

Umysł zniewolony impulsami dnia, stłamszony rutyną… Dopiero wieczorem, gdy cichnie uliczny gwar, uwalnia się i prowadzi nas w tajemne zakątki własnej duszy. To on – nocą, kiedy cień przysłania niedoskonałości świata – wyostrza zmysły i wzbudza naszą czujność. Tak jak cisza, która uspokaja i niepokoi jednocześnie, zwłaszcza przerwana nagle głuchym, przeszywającym na wskroś dźwiękiem… Tak umysł ludzki – niezbadany i niepokorny kreuje wizje i sekwencje nieoczekiwanych zdarzeń. Uwrażliwia nas na to, co jest niewidoczne w promieniach słońca. Ukazuje odmienną rzeczywistość, jeszcze nie do końca poznaną, mistyczną i w swoim majestacie niepokojącą, ale niepozbawioną nadziei. To zarysy idei i cienie, które w umyśle ludzkim sieją chaos, bez którego jednak nie byłoby potem ukojenia.

Pokaz tym autorzy pragną zaproponować wejście w zmysłowy świat własnej podświadomości, emocjonalne wyzwolenie i swoistą ascendencję. Materiały użyte do wykonania kolekcji biżuterii to bursztyn, srebro, płyty DVD oraz rzemienie. Ubiory wykonano z ekologicznej skóry oraz szyfonu.

553_2Karnawał wenecki

Inspiracją kolekcji "Karnawał wenecki" jest szlak bursztynowy, tysiącletnie kontakty Gdańska z Wenecją oraz niepowtarzalna atmosfera weneckiego karnawału. Materiały użyte w kolekcji biżuterii to oryginalne szkło weneckie wykonane na wyspie Murano przez mistrza Georgio Bruno, bursztyny, kryształy, agaty a także kryształy Swarovskiego oprawione w srebro i skomponowane z gałęziami koralowca i pancerzami skorupiaków z weneckiej laguny. Atrakcyjnym elementem kolekcji są także oryginalne weneckie maski karnawałowe.

Pokaz mody i biżuterii "Mariacka Street": piątek, 11 września, godzina 20.00

Zdjęcia z pokazów w czasie Gali Mody i Bursztynu Amberif 2009. Fot. Lech Zdrojewski