plzh-CNenetdelvltnorues
Wibke Haase, niemiecka projektantka biżuterii, jest zauroczona bursztynem, a w szczególności jego energią, lekkością i ciepłem. Chętnie zestawia elementy przezroczyste z nieprzezroczystymi, łączy bursztyn ze srebrem i perłami. Sama szlifuje bryłki, eksperymentując z ich formą, barwą i wytrzymałością.

Bursztyn ciągle jeszcze uchodzi w Niemczech za „kamień babci”, pani jest młodą projektantką – jak to się stało, że zainteresowała się Pani tym kamieniem?

Bursztyn odkryłam jeszcze podczas studiów w Wyższej Zawodowej Szkole Projektowania w Idar-Oberstein. Poszukiwałam dla siebie nowego i ciekawego materiału, aż pewnego dnia wpadł mi w ręce bursztyn. Od razu mnie zafascynował, przede wszystkim bijącą od niego energią, lekkością i ciepłem. Moje zainteresowanie wzbudził także fakt, że tak naprawdę jest on stwardniałą  żywicą i wykazuje wyjątkowe cechy w czasie szlifowania. Zaczęłam więc z nim eksperymentować.
Wizerunek bursztynu jako „kamienia babci” wcale mi nie przeszkadza, a nawet jeszcze bardziej motywuje: staram się tworzyć stale coraz to nowsze formy, by w ten sposób pokazać go w nowym i nowoczesnym świetle.  

Czy sama Pani szlifuje bursztyn?

Kupuję surowe bryłki i sama nadaję im pożądany kształt w procesie szlifowania. Za każdym razem jest to ekscytujące i przeżywane na nowo doświadczenie: poznawanie jego właściwości i wyjątkowości w procesie obróbki i nadawanie mu ciekawej formy. Eksperymentuję z wytrzymałością materiału, formami, barwą etc.

Zestawia Pani bursztyn z innymi materiałami – w jakim towarzystwie czuje się on najlepiej?

Bardzo chętnie łączę go ze srebrem – powstały w ten sposób kontrast między ciepłym bursztynem i zimnym srebrem jest moim zdaniem ekscytujący. Podobnie jak i zestawienie oksydowanego srebra z bursztynem. Inne interesujące połączenia to bursztyn z perłami – podkreślają one jego delikatną naturę.

Czy bierze Pani udział w konkursach i wystawach?

Tak, dotychczas wzięłam udział w wielu wystawach, także wielokrotnie wystawiałam się na targach inhorgenta europe w Monachium. Ponadto jestem obecna również na targach Intergem w Idar-Oberstein – będę tam w czasie najbliższej edycji w październiku br. Swoje prace prezentuję także na targach dostępnych dla publiczności oraz jarmarkach rzemiosła artystycznego. Dotychczas nie stanęłam jednak do rywalizacji w żadnych konkursach.