Jedną z osób zasłużonych dla rozwoju współpracy polsko-chińskiej, które zostały uhonorowane odznaczeniami państwowymi przez prezydenta Andrzeja Dudę, jest Sebastian Tajl – inicjator wystaw promujących polską kulturę m.in. poprzez biżuterię.

Już od ponad 20 lat Sebastian Tajl zajmuje się promocją Polski w Chinach, przybliżając mieszkańcom Państwa Środka polską kulturę, turystykę i sztukę. Dotychczas zorganizował 6 niekomercyjnych wystaw, które były prezentowane m.in. w ramach Dni Polskich w Chengdu oraz Chengdu Design & Creativity Week. Jego wystawa polskiej biżuterii artystycznej z bursztynem „Piękno zatrzymane w czasie”, która jest największą dotychczas zorganizowaną prezentacją bursztynu w Azji, miała dotychczas 4. odsłony – w Guiyang (2018), Kaifeng (2019) i Kunming (2021 rok). Obecnie wystawa ta – pod nazwą „Instant And Eternity – Chwila i Wieczność” – jest prezentowana w Muzeum Narodowym w Tiencin (od 30 kwietnia). Składa się na nią prawie 600 eksponatów, głównie biżuteria i przedmioty użytkowe autorstwa 75 uznanych polskich artystów, projektantów i jubilerów.

POLECAMY: Przyszłość branży jubilerskiej w Chinach to biżuteria artystyczna – rozmowa z Sebastianem Tajlem

3641 2

Jack Yang i Sebastian Tajl (z prawej) „Za zasługi w popularyzowaniu polskiej kultury i języka polskiego w Chińskiej Republice Ludowej” Sebastian Tajl został odznaczony przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Brązowym Krzyżem Zasługi za zasługi w działalności na rzecz promocji Polski za granicą.


Sebatian Tajl to osobowość. Jak chyba nikt inny, potrafi wykorzystać pomost, którym jest bursztyn, i ukazując jego piękno, łączyć ludzi we wspólnym działaniu, przekazywać dobrą energię. Nie bez powodu Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników, a konkretnie kapituła, właśnie Sebastianowi Tajlowi zdecydowała się przyznać tytuł Bursztynnika Roku 2022. „Piękno zatrzymane w czasie” to tytuł jednej z niewiarygodnych wystaw zorganizowanych przez niego z dbałością o najdrobniejszy detal. To perfekcjonista, wiem co mówię – miałam niezwykłą przyjemność współpracować z Sebastianem. Myślę, jestem wręcz pewna, że pomysły na bursztyn wciąż się w głowie Sebastiana rodzą i pewnie niedługo usłyszymy o kolejnym unikalnym projekcie. To zaszczyt dla Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników, że mamy wśród naszych członków tak wspaniałego, aktywnego i twórczego człowieka – podsumowała Ewa Wagner-Wysiecka, prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników.