plzh-CNenetdelvltnorues

Nowa siedziba Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie zostanie otwarta dla szerokiej publiczności w sobotę 24 lipca. Na odwiedzających czeka nie tylko nowocześnie zaaranżowana wystawa bursztynu, ale także wiele atrakcji przed muzeum, których motywem przewodnim będzie bursztyn. 


Za tydzień, w sobotę ponownie otwieramy Muzeum Bursztynu, które 15 lat temu zostało zainaugurowane w Zespole Przedbramia. Dziś Wielki Młyn, największy taki młyn w średniowiecznej Europie, dostaje nowe życie. Nowe życie zatopione w bursztynie. Staramy się miejsca historyczne, które być może straciły swoją dawną świetność, przywracać ludziom. Bardzo się cieszę, że to właśnie tutaj zostanie otwarte Muzeum Bursztynu. Eksponaty, które w nim zobaczymy, to w dużej mierze przedmioty otrzymane od darczyńców, i sama nie mogę się doczekać, gdy będą one pokazane w ostatecznej formie. Bursztyn to jeden z naszych symboli. Tak, jak jesteśmy dumni z naszej bursztynowej areny, tak samo będziemy dumni z tego miejsca, w którym od przyszłego tygodnia będzie funkcjonowało Muzeum Bursztynu – powiedziała podczas wczorajszej konferencji prasowej Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.


Wyjątkowy zabytek. Dostępność bez wykluczeń 


Mam nadzieję, że ten obiekt spotka się z dużym zainteresowaniem zwiedzających. I że mieszkańcy, jak i turyści będą chętnie do niego zaglądać, a muzeum będzie żyło i promowało ideę kolekcjonowania bursztynu – także jako marki naszego miasta. Wielki Młyn to wspaniały zabytek, duża część historii naszego miasta i to, co przetrwało zniszczenia wojenne, zostało w szczególny sposób poddane renowacji – powiedział Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.


Jedną z przyczyn zmiany siedziby Muzeum Bursztynu była ograniczona dostępność sal wystawienniczych w Zespole Przedbramia. Tego problemu już nie będzie – Wielki Młyn został przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchu: zamontowano windę, zaprojektowano także wejście i wyjście dostosowane dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich (od strony dziedzińca przy ul. Na Piaskach). 

Wyjątkowe eksponaty. Bursztyn i historia Wielkiego Młyna

Nowa wystawa stała będzie zajmować ponad 1000 m2. Najcenniejsze skarby gdańskiego dziedzictwa zostaną zaprezentowane w nowej odsłonie.


Ogromnie się cieszymy, że już za tydzień wszyscy będą mogli zobaczyć nową stałą wystawę bursztynu w nowej stałej siedzibie Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie. O bursztynie opowiemy… niemal wszystko. Wystawa będzie podzielona na część artystyczną i przyrodniczą. Na pierwszym piętrze będzie pokazany bursztyn w przyrodzie, natomiast na drugim piętrze bursztyn w kulturze, gdzie w specjalnej gablocie zaprezentujemy premierowo bursztynowe szachy z 1690 roku oraz współczesną kolekcję, która powstała dzięki wsparciu i darowiznom bursztynników i artystów. Nowe Muzeum pomieści również największą bryłę bursztynu na świecie – zapowiedziała Renata Adamowicz, kierownik Muzeum Bursztynu.


Wystawie bursztynu będzie towarzyszyła również wystawa poświęcona historii Wielkiego Młyna, który został wzniesiony przez Zakon Krzyżacki w 1350 r. i jeszcze w 1939 r. dostarczał 200 ton mąki dziennie. Po wojnie roku został odbudowany w latach 60. (obiekt jest w 80% autentyczny), jednak nigdy już nie pełnił swoich pierwotnych funkcji: był miejscem wystaw, targów, spektakli teatralnych, a także magazynem, salonem gier, dyskoteką i galerią handlową. W grudniu 2016 młyn został przekazany na potrzeby Muzeum Bursztynu.

Bursztynowy weekend na skwerze Heweliusza

W weekend otwarcia (23–25 lipca) wokół Wielkiego Młyna zaplanowano wiele wydarzeń towarzyszących pod hasłem Bursztynowy weekend. Przez trzy wieczory, zawsze o godz. 21, zabrzmi muzyka, a o godz. 22 na dachu Wielkiego Młyna zabłyśnie wielkoformatowa projekcja audiowizualna.


Myśląc o bursztynie cofam się do lat młodości, kiedy zbierałem jego bryłki w lesie na Stogach. Bursztyn był czerwony, mleczny, ale najbardziej utkwił mi w pamięci ten przezroczysty, przez który można patrzeć na świat, albo szukać świata w jego wnętrzu. Projekcja to opowieść o patrzeniu na świat i szukaniu istoty lasu bursztynowego. Do artystycznej ekspresji zaprosiłem muzyka Piotra Kalickiego, znanego pod pseudonimem Hatti Vatti, który na tę okazję skomponował muzykę – powiedział Robert Sochacki, autor wielkoformatowej projekcji o bursztynie, twórca aktywny w różnych przestrzeniach artystycznych. 


„Bursztynowy weekend” to czas bursztynu widzianego z różnych perspektyw. Zaplanowano m.in. warsztaty dla rodzin z dziećmi i spotkanie z hobbystą-poławiaczem bursztynu. Powspominamy, jak społecznym entuzjazmem przed 15 laty otwarto Muzeum Bursztynu w Gdańsku i zdradzimy tajemnice Wielkiego Młyna. Będzie można posłuchać opowieści projektantów mody i biżuterii wykorzystujących bursztyn w stylizacjach i architektki wnętrz zainspirowanej bursztynem. Specjaliści podzielą się wiedzą o wykorzystaniu bursztynu w kosmetyce i przy tworzeniu zapachów.

Partnerem głównym otwarcia Muzeum Bursztynu i partnerem „Bursztynowego weekendu” jest Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

Zwiedzaj bez kolejek! Kup bilet online

Sprzedaż biletów online do nowego Muzeum Bursztynu rozpocznie się 19 lipca. Poprzez stronę internetową Muzeum Gdańska w zakładce „Zaplanuj wizytę!” będzie można kupić bilety na termin 24 lipca – 15 sierpnia. Każdego dnia w puli będzie dostępnych 630 biletów, 70 na każdą pełną godzinę, począwszy od 10:00, a skończywszy na godz. 18:00. Stacjonarnie, w kasie, będzie dostępnych 270 biletów dziennie, po 30 na każdą godzinę.

Podczas Bursztynowego weekendu obowiązują bezpłatne wejściówki, rezerwacja również przez stronę internetową Muzeum Gdańska w zakładce „Zaplanuj wizytę!”. Pula bezpłatnych wejściówek online w dniach 24-25 lipca to 630 dziennie. W kasie będzie ich znacznie mniej – jedynie 270 biletów na dzień.

GODZINY OTWARCIA MUZEUM BURSZTYNU
sezon letni / 24 lipca – 18 września 2021 / 7 dni w tygodniu, codziennie: 10–19
sezon zimowy / 19 września 2021 – 17 czerwca 2022 / 6 dni w tygodniu (we wtorki zamknięte), codziennie: 10–16, środy: wstęp wolny

CENY BILETÓW
bilet indywidualny – normalny: 20 zł, ulgowy: 10 zł
bilet rodzinny (max 8 osób, w tym 1–2 osoby dorosłe, dzieci i młodzież w wieku 7–18) – 45 zł
karnet indywidualny Muzeum Gdańska (90 dni, wszystkie oddziały) – normalny: 80 zł, ulgowy: 50 zł

* Przedstawiony wyżej schemat dystrybucji biletów będzie obowiązywać do 15 sierpnia 2021, potem zostanie utrzymany lub zmieniony, w zależności od rozwoju sytuacji pandemicznej. Prosimy śledzić informacje na stronie: muzeumgdansk.pl