plzh-CNenetdelvltnorues

Pierwsze skojarzenie z bursztynem? Lato, to oczywiste. Wspomnienie wakacji, ciepłego słońca i letniej beztroski można jednak pielęgnować przez cały rok – zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy najbardziej potrzebujemy jego ciepła.

Możemy go sobie dostarczyć na wiele różnych sposobów:

Bursztynowe lampy

Styl klasyczny, kolonialny czy vintage? Jaka powinna być lampa i do jakiego wnętrza pasować? Z wyborem raczej nie powinno być problemu, ponieważ oferta jest wyjątkowo bogata. I choć kilka lat temu mogło się wydawać, że są już reliktem przeszłości, to okazuje się, że wcale tak nie jest. Wystarczy spojrzeć na ofertę firm wnętrzarskich – tworząc wnętrza, które mają zachwycić klientów, ustawiają w nich emanujące ciepłym światłem lampy z bursztynem! Wiszące, podłogowe, stołowe – każdy z tych wyborów generuje kolejne dotyczące designu. Z tym już każdy musi sobie poradzić sam :-) 

Bursztynowe wnętrza

Kto chciałby mieć swoją własną bursztynową komnatę? Pokój wypełniony od podłogi po sufit bursztynem? Albo chociaż wyklejoną nim jedną ścianę? By z całej jej powierzchni emanował ciepłem i poprawiał jakość powietrza dzięki ujemnej jonizacji, izolował ciepło i dzięki swoim naturalnym barwom działał antydepresyjnie. Dobra wiadomość jest taka, że jest to możliwe również współcześnie i wcale nie musi się kojarzyć z przepychem Bursztynowej Komnaty – można użyć specjalnych zestawów do wyklejania płaskich powierzchni bardzo drobnym bursztynem. Jest też opcja skorzystania z bursztynowej sauny lub tzw. piramidy – podgrzewanie naturalnego bursztynu przez minimum pół godziny ma prowadzić do uwolnienia jego wszystkich dobrych właściwości, które mają bardzo pozytywny wpływ na ludzki układ nerwowy i obniżają poziom stresu. Opcja wprost wymarzona na zimę :-) 

Bursztynowe dodatki

W wersji bardziej subtelnej sprawdzą się bursztynowe dodatki, które również wprowadzą dobrą aurę. I tu jest wiele możliwości – począwszy od mebli w całości wykonanych z bursztynu (lub przynajmniej nim zdobionych) poprzez bursztynowe obrazy, na przedmiotach użytkowych kończąc. W przypadku przedmiotów użytkowych warto zwrócić na bezpośredni kontakt z ciałem człowieka – świadomi tego faktu projektanci stworzyli już m.in. włączniki i wyłączniki światła z bursztynu oraz uchwyty do mebli.

Bursztynowa biżuteria

Nic innego nie zapewni tak bliskiego kontaktu z ciałem, jak bursztynowa biżuteria. Jeśli stawiamy na jej walory prozdrowotne, warto przede wszystkim zadbać, by kamienia od skóry nie oddzielała warstwa srebra czy swetra. Jeśli jednak najważniejszy jest design, jedynym ograniczeniem będą finanse i czas, by przejrzeć wyjątkowo bogatą, skrojoną pod gusta wymagających odbiorców ofertę rodzimych projektantów i firm.

Bursztynowe kosmetyki

A jednak jest coś, co zapewni jeszcze bliższy kontakt ciała z bursztynem – kosmetyki. Na rynku dostępna jest pełna gama kosmetyków z zawartością bursztynu – w postaci kwasu bursztynowego, pyłu bursztynowego oraz bursztynu mikronizowanego – wykazujących działanie nawilżające, normalizujące, spowalniające procesy starzenia, stymulujące odnowę komórek i wzmacniające. Idealną opcją na zimę jest wizyta w salonie kosmetycznym, gdzie stosuje się akupresurę, masaż bursztynem, kąpiele w wannach lub basenach wypełnionych podgrzanymi bryłkami bursztynu.

Czy to już wszystko z bursztynem?

Oczywiście że nie. Naturalne właściwości bursztynu są niewyczerpanym źródłem inspiracji dla producentów, którzy wręcz prześcigają się w oferowaniu wciąż nowych pomysłów na jego wykorzystanie. Dotychczas wymyślili też m.in. wypełnione bursztynem materace i poduszki, maty i obroże mające odstraszać kleszcze przeznaczone dla zwierząt, wkładki do butów z bursztynowym miałem, wsporniki pod plecy i szyję dla kierowców, bursztynowe kadzidełka i wiele innych tego typu przedmiotów. Do używania przez cały rok – nie tylko jesienią i zimą.