plzh-CNenetdelvltnorues

Kopalnia bursztynu w Jantarnym ma się czym pochwalić – w 2018 roku wydobyto 500 ton surowca bursztynowego. To historyczny rekord. Rodzi się jednak pytanie, gdzie ten surowiec trafił w dobie bessy rynkowej...

Wydobycie bursztynu w działającej od 1976 roku kopalni Primorskaja w Jantarnym, której zasoby szacowane są na 110 tys. ton, w ostatnich latach przyspieszyło. Jak wyjaśnia kierownictwo kopalni, jest to efekt działań mających na celu modernizację Kaliningradzkiego Zakładu Bursztynowego wprowadzonych po 2013 r., kiedy to jego właścicielem został Rostech. Kompleksowa modernizacja procesów produkcyjnych, urządzeń i efektywnego zarządzania przyniosła pierwsze efekty w 2017 r., kiedy to wydobyto rekordową wtedy ilość 453 ton bursztynu bałtyckiego (2013: 275 t, 2016: 315 t).

Cele założone na 2018 r. zostały zrealizowane już w październiku, ale ze względu na dogodne warunki pogodowe wydobycie było kontynuowane. „Dwa tygodnie później udało się ustanowić kolejny rekord w historii zakładu – 500 ton bursztynu! To jest sukces całego zespołu. Główne priorytety działalności produkcyjnej przedsiębiorstwa to realizacja wyznaczonych zadań bez szkody dla życia, zdrowia ludzi i środowiska” – podsumował Michaił Zatsepin. Do sukcesu przyczyniły się nie tylko wdrożone zmiany i sprzyjająca pogoda – niebagatelne znaczenie miał fakt, że na terenie, na którym prowadzono wydobycie, stwierdzono wysoką zawartość bursztynu: średnio ok. 2 kg na m3.

„A gdzie ten bursztyn można kupić? Gdzie on trafił? Na rynek chiński, który jest już mocno nasycony i gdzie ceny zarówno surowca, jak i gotowych wyrobów stale spadają, na co niebagatelny wpływ ma niezmiennie duża aktywność kopaczy z Ukrainy? Do Polski trafiają niewielkie jego ilości, ponieważ obowiązuje zakaz eksportu. Wiadomo także, że lokalni rosyjscy producenci mają ograniczony dostęp do surowca. Więc gdzie?” – pyta retorycznie Krzysztof Lalik z firmy Golden Amber, specjalizującej się w handlu bursztynem.


Polecamy: 

Zmiany, zmiany, zmiany… – rozmowa z Nikołajem Cukanovem

Reforma bursztynowa w Rosji

Jesteśmy wzajemnie powiązani – rozmowa z Wassilijem Simonovem

Rosja liderem w wydobyciu i przetwórstwie bursztynu?