plzh-CNenetdelvltnorues
Julia Rajs: pierścionek, bursztyn bałtycki, silver CAD/CAM

Cuprum, Stone Age, Geometria Fraktalna, Low Resolution i Cmyk – tych pięć trendów stylistycznych zostało wyodrębnionych spośród licznych widocznych tendencji i zaprezentowanych w Trend Book 2016+.

Cuprum
– to łacińska nazwa miedzi, metalu, który w ostatnim czasie przebojem wkracza do świata modnych akcesoriów i wzornictwa przemysłowego. Materiał kojarzony dotychczas głównie z elektrycznością zaczął być wykorzystywany przez topowych projektantów (Tom Dixon) i opiniotwórcze marki (Kartell), zyskując uznanie wielu odbiorców. Charakterystyczny kolor miedzi stał się jednym z kanonów aranżacji współczesnych wnętrz.

Stone Age – odwołuje się do stylistyki naturalnego kamienia, przywołując paleolityczne skojarzenia. Powrót do prehistorii jest również nostalgicznym odwołaniem do idei funkcjonalności w najbardziej pierwotnym, haptycznym znaczeniu. Surowe, krystaliczne struktury na równi z pospolitymi otoczakami tworzą materialny kontrapunkt dla wszechobecnej digitalizacji przedmiotów codziennego użytku.

Geometria Fraktalna, w przeciwieństwie do prostych zasad geometrii Euklidesowej służy do opisu struktur złożonych, charakteryzujących świat natury, który również pozwala się opisać matematycznym wzorem. Hipnotyzująca grafika fraktali znalazła się w kolekcjach wielu projektantów (Marcel Wanders), stając się także źródłem inspiracji dla projektantów wzornictwa, grafików komputerowych i twórców tatuaży

Low Resolution to trend wykorzystujący technologie rapid prototyping w eksperymentalny sposób. Wszyscy zdążyliśmy się już oswoić z metodami druku 3D i ich wszechstronnymi zastosowaniami – od komórek macierzystych i żywności, po domy i elementy prefabrykowane architektury. Wystarczy jednak niewielka ingerencja projektanta, aby stechnicyzowany algorytm stał się narzędziem artystycznej kreacji.

CMYK (cyan, magenta, yellow, black) – wzornik tych czterech kolorów, stosowanych w poligrafii pozwala na uzyskanie nieskończonej ilości tonacji. Powrót polichromatycznych zestawień i odważne zastosowanie kontrastów barwnych i zestawień kolorystycznych jest najbardziej charakterystycznym trendem, jaki można zaobserwować we wszystkich dziedzinach wzornictwa, architektury wnętrz i odzieżowej mody.