plzh-CNenetdelvltnorues
Nauka szlifowania bursztynu

Czy w trzy dni można nauczyć obróbki bursztynu? To był bardziej kurs informacyjny o bursztynie niż warsztaty” – wyjaśnia Wojciech Kalandyk z Art7, który gościł 10 studentów z politechniki w Dalian w Chinach. 

Najważniejszym punktem 5-dniowego pobytu w Gdańsku studentów katedry ubioru i biżuterii w Dalian była nauka obróbki bursztynu w firmie Art7. Jak twierdzi Wojciech Kalandyk, studenci nie mieli żadnego doświadczenia w dziedzinie złotnictwa, ponieważ dotychczas koncentrowali się wyłącznie na projektowaniu strojów, a na biżuterię czas miał właśnie nadejść. Nic więc dziwnego, że skupili się na prostych czynnościach, jak szlifowanie kamieni pod okiem Giedymina Jabłońskiego, oraz wsłuchiwaniu się w opowieści o historii i urodzie złota Bałtyku. „Młodzi Chińczycy nie nauczyli się zbyt wiele z zakresu obróbki, ale na pewno nauczyli się jednego: bursztyn naturalny jest niepowtarzalny, podobnie jak biżuteria z niego wykonana” – podsumował Kalandyk. 

Pomysł zorganizowania wizyty studentów chińskich w Gdańsku narodził się podczas wizyty przedstawicieli firmy Art7 w Dalian, gdzie już niebawem zostanie otwarty kolejny sklep pod szyldem tej marki. „Im więcej projektantów będzie miało pozytywny stosunek do bursztynu, tym lepiej. Ich narodowość nie ma tu znaczenia. Z naszą pomocą czy bez niej nauczą się projektować biżuterię z bursztynem, bo jest na nią wystarczająco duży popyt na rynku chińskim i arabskim” – twierdzi prezes Art7.