plzh-CNenetdelvltnorues

Po raz pierwszy na Letnich Targach Biżuterii i Zegarków Jubinale będzie można sprawdzić autentyczność bursztynu bałtyckiego. Eksperci z Laboratorium Bursztynu przy Muzeum Bursztynu w Krakowie będą go badać na nowoczesnym spektrometrze.

„Przy obecnym zainteresowaniu wyrobami z bursztynu i jego wysokich cenach kupcy wysoko sobie cenią możliwość sprawdzenia autentyczności kamieni przed zakupem na miejscu.  Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się zaprosić Laboratorium Bursztynu na nasze targi” – wyjaśnił Andrzej Sadowski, organizator Jubinale.

Dwie ekspertki Laboratorium będą sprawdzać autentyczność bursztynu na stoisku B31 przez trzy dni targów. „Za pomocą spektrometru i zgromadzonej biblioteki widm jesteśmy w stanie jednoznacznie i bez niszczenia badanej próbki określić, czy czy mamy do czynienia z bursztynem bałtyckim czy też nie” – mówi Anna Napora z Laboratorium Bursztynu.

Usługa jest odpłatna, ale specjalnie dla uczestników targów Jubinale Laboratorium proponuje promocyjne ceny: 30 zł za samo badanie i 50 zł za badanie potwierdzone certyfikatem. Na certyfikacie widnieją takie dane, jak masa całkowita i nazwa kamienia użytego w wyrobie. Wystawiony przez niezależną jednostkę certyfikującą, jest wystarczającym dowodem na autentyczność bursztynu również w obrocie handlowym.