plzh-CNenetdelvltnorues
Trzygramowe bryłki bursztynu

Do 26 stycznia do godziny 10.00 można składać oferty na zakup trzech partii bursztynu surowego i obrobionego o łącznej wadze ponad 45 kg i cenie oszacowania ponad 42 tys. zł. Przetarg organizuje Izba Celna w Olsztynie.

Wystawiony na tę aukcję bursztyn został zatrzymany na przejściu granicznym z Obwodem Kaliningradzkim w połowie ubiegłego roku. Całość została podzielona na trzy partie: jedną (1,61 kg) stanowi bursztyn obrobiony: polerowany i przewiercony, pozostałe dwie to surowiec o wadze bryłek 3, 4 i 7 gramów. Oferty można składać na każdą z partii oddzielnie, wygrywa najwyższa.

To już drugi przetarg w tym miesiącu. W poprzednim, który odbył się 13 stycznia, zlicytowano ponad 38 kg surowca bursztynowego za kwotę ponad 89 tys. zł, czyli 230% wyższą od ceny oszacowania. Zainteresowanie było duże, do przetargu stanęło 5 firm, najwyższe oferty złożyły firmy z Łeby i Warszawy.

Jak będzie tym razem? „Nie umiemy tego przewidzieć, czasem mamy  dobrej jakości surowiec i nikłe zainteresowanie, czasem średni surowiec i wielu oferentów. Wiemy już, że nie tylko jakość i cena o tym decydują” – mówi Ryszard Chudy, rzecznik prasowy Izby Celnej w Olsztynie. Nie ma on wątpliwości, że dużym zainteresowaniem będzie się cieszył przetarg, na którym zostaną wystawione dwie ponad kilogramowe bryły zatrzymane w grudniu ubiegłego roku. Na to spektakularne wydarzenie trzeba będzie jednak poczekać jeszcze co najmniej pół roku – tyle właśnie trwają procedury ustalenia przepadku na rzecz Skarbu Państwa i przygotowania samego przetargu.

W najbliższym czasie należy się spodziewać kolejnych przetargów. W 2014 r. służby graniczne na przejściach w Grzechotkach i Gronowie zatrzymały ok. 320 kg bursztynu, co daje wzrost o ponad 100% w stosunku do 2013 r. „Odnotowaliśmy więcej mniejszych prób przemytu bursztynu z Obwodu Kaliningradzkiego, zwłaszcza pod koniec ubiegłego roku. Przyczyną jest z dużym prawdopodobieństwem spadek wartości rubla” – wyjaśnia Ryszard Chudy.