plzh-CNenetdelvltnorues
Ujawnienie niespełna 30 kg bursztynu

Na wczorajszym przetargu ofertowym zorganizowanym przez Izbę Celną w Przemyślu, do którego stanęło 8 oferentów, sprzedano 51 kg bursztynu za 130 tys. zł.

Wystawiony do przetargu bursztyn został podzielony na 5 partii, z czego trzy zawierały drobne frakcje 2-10, jedna 2-50 i jedna 2-110 gramów. Do przetargu stanęło 8 firm, głównie z Pomorza i Wielkopolski. Wartość wszystkich pięciu partii surowca została oszacowana na ponad 70 tys. zł, sprzedano ją za ponad 130 tys. zł. Dochód ze sprzedaży ujawnionego na granicy polsko-ukraińskiej bursztynu zasili budżet państwa.

Od początku 2014 r. na podkarpackich przejściach granicznych z Ukrainą ujawniono 60 kg bursztynu oraz 200 kg w wyniku wspólnych działań z policją. Również tutaj statystyki pokazują tendencję wzrostową: w 2013 r. były to 124 kg bursztynu ukrywane najczęściej w skrytkach konstrukcyjnych samochodów, w skrzyniach narzędziowych a nawet w lodówce. Zatrzymany bursztyn po ogłoszeniu jego przepadku na rzecz skarbu państwa trafił na przetarg ofertowy zorganizowany przez Izbę Celną w Przemyślu. W ubiegłym roku odbyły się dwa takie przetargi, na których w sumie sprzedano niespełna 98 kg surowca. Od stycznia br. Izba Celna zorganizowała kolejne dwa przetargi na 19,25 i 51,10 kg bursztynu.