plzh-CNenetdelvltnorues
Partia 70-gramowych bryłek

47 kg bursztynu o wartości rynkowej ok. 200 tysięcy zostanie wystawionych na licytację w Izbie Celnej w Olsztynie 24 września. Cena wywoławcza jest o 25 procent niższa od tej oszacowanej przez rzeczoznawcę.

Surowiec został podzielony na trzy partie:  ok. 20, 18 i 8 kg o masie 3-70 gram, z których każda będzie licytowana oddzielnie. Osoby zainteresowane udziałem w licytacji zobowiązane są do wpłaty wadium w wysokości 10% ceny oszacowania brutto wymienionych w ofercie partii bursztynu. Licytacja dojdzie do skutku, jeżeli weźmie w niej udział przynajmniej dwóch uczestników oraz gdy jeden z nich zaoferuje minimum ceny wywołania.

Przeznaczony na licytację bursztyn to efekt zatrzymań na wszystkich przejściach granicznych z Obwodem Kaliningradzkim podczas prób przemytu w ciągu ostatnich kilku miesięcy. „Celnicy najczęściej odbierali go obywatelom Federacji Rosyjskiej, a ukryty był głównie w butlach gazowych, zbiornikach na paliwo a nawet w desce rozdzielczej” – wyjaśniła Anna Hatała-Wanat, rzecznik prasowy Izby Celnej w Olsztynie.

Bursztyn jest nadal najczęściej przemycanym towarem z Rosji – palmę pierwszeństwa odebrał jeszcze w ubiegłym roku wyrobom tytoniowym. Ze statystyk Izby Celnej wynika, że w pierwszym półroczu 2014 r. zatrzymano 200 kg bursztynu, podczas gdy przez cały ubiegły rok było to 130 kg. Szara strefa uaktywniła się po wprowadzeniu zakazu eksportu surowca z Rosji i znacznym skoku jego cen, które na przełomie kwietnia i maja br. osiągnęły apogeum.

To już drugi przetarg ogłoszony przez Izbę Celną w Olsztynie. Pierwszy odbył się w kwietniu br. i cieszył się dość dużym zainteresowaniem uczestników.  Wtedy 40 kg bursztynu zostało sprzedanych za 170 tys. zł przy cenie wywoławczej o ponad połowę niższej. Jak będzie tym razem? Od kwietnia ceny bursztynu spadły i zainteresowanie surowcem jest znacznie mniejsze.  

Bliższe informacje dotyczące sprzedaży bursztynu można uzyskać pod numerem telefonu: 89 539 72 31 i 89 539 71 61. Istnieje możliwość obejrzenia wystawionego na licytację bursztynu po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym: tel. 89 539 71 61.


Więcej informacji:

Izba Celna w Olsztynie