plzh-CNenetdelvltnorues
Przetarg na działki na Stogach to kolejny krok w kierunku uruchomienia rodzimych zasobów bursztynu

Konsorcjum „Bursztyn. Skarb Gdańska” wygrało przetarg na dzierżawę działek na gdańskich Stogach, gdzie jeszcze w tym roku planowane jest rozpoczęcie prac rozpoznawczo-poszukiwawczych bursztynu.

Otwarcie ofert odbyło się 18 sierpnia, jednak z powodów formalnych wyniki zostały ogłoszone dopiero dwa dni później. Do przetargu stanęły tylko dwie firmy, wygrało Konsorcjum „Bursztyn. Skarb Gdańska” z ofertą 20.500 zł + VAT miesięcznego czynszu za teren 2,8 ha. Druga oferta, od Firmy Usługowo-Handlowej Bax, była o 1,5 tys. niższa, nie przekraczając tym samym minimalnego czynszu dzierżawnego. „Pierwotnie planowaliśmy oddać w dzierżawę ok. 3,6 ha, jednak okazało się, że teren ten sąsiaduje ze strefą rurociągów i musiała zostać wydzielona strefa graniczna” – wyjaśniła Magdalena Wolff z InvestGDA, który był realizatorem przetargu.

„Po podpisaniu w Parczewie listu intencyjnego ws. współpracy w zakresie dokumentacji tamtejszych złóż to kolejny krok zmierzający do uruchomienia rodzimych zasobów bursztynu. Przetarg ten świadczy również o pewnej profesjonalizacji tego sektora: wygrało konsorcjum składające się z dwóch doświadczonych firm zajmujących się poszukiwaniem i wydobyciem bursztynu od lat” – podkreślił Robert Pytlos, koordynator ds. bursztynu prezydenta Gdańska. Ta profesjonalizacja została niejako wymuszona na firmach starających się o dzierżawę działek, gdyż udokumentowane doświadczenie wydobywcze było jednym z warunków koniecznych dopuszczenia do przetargu.

Konsorcjum „Bursztyn. Skarb Gdańska” tworzą firmy Golden Amber i Jantar Krzysztof Twardowski. W najbliższym czasie podpiszą one umowę regulującą zasady dzierżawy dwóch działek przy ul. Wrzosy w gdańskiej dzielnicy Stogi. Dopiero wtedy będą mogły złożyć  projekt prac geologicznych do urzędu marszałkowskiego. Po jego zatwierdzeniu przystąpią do poszukiwania i rozpoznania złóż bursztynu metodą hydrauliczną.


Wcześniejsze wiadomości związane z tym tematem:

Będzie przetarg na działki bursztynnośne na Stogach
Drugi przetarg ogłoszony