plzh-CNenetdelvltnorues
Celnicy udaremnili kolejną próbę przemytu bursztynu

Bursztyn o wartości ponad 200 tysięcy złotych zatrzymali funkcjonariusze z grupy mobilnej na przejściu granicznym z Obwodem Kaliningradzkim w Gronowie.

W miniony wtorek 22.07 w samo południe  celnicy z Grzechotek pełniący służbę na przejściu w Gronowie skierowali do szczegółowej kontroli samochód marki Mercedes Vaneo, którym podróżował obywatel Polski. Podczas sprawdzania pojazdu, uwagę funkcjonariuszy przykuł tylny zderzak, na którym widoczne były ślady ingerencji. Po demontażu zderzaka celnicy dotarli do skrytki w podłodze, z której wydobyli worki z bursztynem. Łącznie mężczyzna próbował wwieźć do Polski 53 kg bryłek o szacunkowej wartości ponad 200 tysięcy złotych. Przemytnik stracił zarówno towar, jak i pojazd. 

2275 2

„Od pewnego czasu Służba Celna na Warmii i Mazurach odnotowuje wzrost liczby prób przemytu bursztynu z Obwodu Kaliningradzkiego. Ma to niewątpliwie związek z wprowadzonym przez Rosję zakazem jego wywozu, jak również jego bardzo wysokimi cenami, co przyczynia się do zwiększenia aktywności szarej strefy” – powiedziała Anna Hatała-Wanat, rzecznik prasowy Izby Celnej w Olsztynie. Jak zapowiada, po orzeczeniu przez sąd przepadku zatrzymanego surowca na rzecz  skarbu państwa trafi on na licytację. Kiedy to będzie? „Nie znam terminu tej licytacji, ale zapraszam na wcześniejszą, 29 lipca, na której będzie można kupić ok. 50 kg surowca zatrzymanego wcześniej na granicy z Obwodem Kaliningradzkim” – wyjaśnia.  

Od początku tego roku na granicy z Rosją celnicy zatrzymali już około 200 kg tego kruszcu – to o prawie 40% więcej niż przez cały 2013 rok.