plzh-CNenetdelvltnorues
Bursztynowy Motyl 2014

„Bursztynowych” nagród jest wiele, ale ta jest z pewnością wyjątkowa: Bursztynowy Motyl przyznawany za najlepszą książkę o tematyce podróżniczej i krajoznawczej. Na ten tytuł zasłużyła Może (morze) wróci Bartka Sabeli.

Jury Konkursu im. Arkadego Fiedlera o Nagrodę Bursztynowego Motyla za najlepszą książkę 2013 roku o tematyce podróżniczej i krajoznawczej nagrodziło Bartka Sabelę za wstrząsający, pełen plastycznego języka opis podróży po Uzbekistanie jesienią 2011 r. Autor odkrywa przed nami owianą tajemnicą dramatyczną historię zanikającego morza i ludzi, którzy od wieków byli z nim związani. Zabiera czytelnika w poruszającą i wstrząsającą podróż do wyschniętego, spękanego dna Morza Aralskiego i każe zastanowić się nad tym, dokąd zmierzamy w swojej nieomylności i braku pokory.

Wręczenie statuetki odbędzie się 26 maja o godz. 12.00 w Muzeum-Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera w Puszczykowie.

Nagroda Bursztynowy Motyl jest przyznawana od roku 1996 dla uczczenia pisarza i podróżnika Arkadego Fiedlera (1894-1985) z inicjatywy Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu. Fundatorem statuetki wykonanej przez firmę Ania Kruk jest urząd miasta Puszczykowa (przez wiele lat wykonawcą i fundatorem była firma W.Kruk), nagrodę pieniężną przyznaje Marszałek Województwa Wielkopolskiego. Motyw motyla nie jest tu przypadkowy, ponieważ Arkady Fiedler kochał motyle, traktował je jak symbol piękna i bogactwa natury. Również bursztyn został tu potraktowany symbolicznie – jako element przyrody, którą opisują laureaci tej nagrody.