plzh-CNenetdelvltnorues
Pokaz "Gothic in Paris" Joli Słomy i Mirka Trymbulaka z biżuterią Danki Czapnik na Gali Mody i Bursztynu Amber Look 2014

Aleksander Gliwiński i Magdalena Arłukiewicz za kolekcję biżuterii i mody Niewinność, Jola Słoma i Mirek Trymbulak za całokształt dokonań modowych oraz miasto Gdańsk za promowanie oryginalnego wzornictwa z bursztynem w Polsce i na świecie – to „bursztynowi” laureaci tegorocznej edycji konkursów organizowanych przez Polską Akademię Mody.

Polska Akademia Mody – po raz pierwszy w historii – przyznała nagrodę dla miasta. Gdańsk został uhonorowany za przedsięwzięcia realizowane w ramach projektu Światowa Stolica Bursztynu, m.in. takie jak wydawany od 2011 r. Trendbook, Międzynarodowe Warsztaty Bursztynnicze (od 2009 r.), warsztaty bursztynnicze dla branż użytkowych, wsparcie finansowe projektantów biżuterii i mody w przygotowaniu kolekcji na Galę Mody i Bursztynu odbywającą się przy targach Amberif, jak również sama Gala. W uzasadnieniu Kapituła zwróciła uwagę na konsekwentne działania miasta na rzecz promocji bursztynu oraz inspiracje i wsparcie dla projektantów biżuterii, mody i branż użytkowych. „Tę nagrodę traktujemy jako wyzwanie do dalszych działań. Najbliższym będzie wspólna prezentacja Beza Projekt i Trendbook na London Fashion Week już we wrześniu tego roku. Kolejnym, po części również związanym z modą, będzie podróż bursztynowym szlakiem Ambasador Bursztynu Kayah” – mówi koordynator ds. bursztynu Robert Pytlos.

Zasługi Gdańska dla promocji bursztynu i projektantów docenia także Jola Słoma: „Poprzez album Trendbook miasto promuje połączenie wielowiekowej tradycji i sztuki współczesnej – tradycyjny bursztyn w rękach młodych i kreatywnych projektantów i artystów staje się tworzywem wprowadzającym nas w nowoczesność. Także dla nas, projektantów mody, miasto jest mecenasem, przy wsparciu którego powstały kolekcje prezentowane w ostatnich latach na Gali Mody i Bursztynu w Gdańsku: Gwiazdy Heweliusza, Bursztynowa Jedenastka i Pomerańcha”. Między innymi za te właśnie kolekcje duet Jola Słoma i Mirek Trymbulak zostali uhonorowani Złotą Pętelką - najbardziej prestiżowym wyróżnieniem Polskiej Akademii Mody przyznawanym za szczególne osiągnięcie lub dotychczasowy dorobek.

Złotą Pętelką oraz znakiem dobrej jakości i modnego wzornictwa Top Moda został – po raz pierwszy w historii tej nagrody – uhonorowany w ubiegłym roku Aleksander Gliwiński za spektakularną biżuterię zaprojektowaną do kolekcji mody Magdaleny Arłukiewicz Temptation. Jeszcze we wrześniu W tym roku ta para projektantów po raz kolejny zdobyła uznanie w oczach krytyków mody, którzy za kolekcję biżuterii i mody Niewinność przyznali im tytuł Kreatora Mody.

Nagrody wręczono 12 maja w Poznaniu podczas Gali Polskiej Mody – Kreatorzy i Marki 2014.