„Po pokazie podczas The Fashion Night w sopockiej Zatoce Sztuki rozdzwoniły się telefony – także od dziennikarzy, którzy pytali: jak to możliwe, że bursztyn jest tak atrakcyjny?” – komentuje Aleksander Gliwiński.

„Cieszę się, że moja biżuteria się podoba. Zwłaszcza ta ostatnia kolekcja kosztowała mnie bardzo dużo pracy, przede wszystkim przy przełamywaniu barier w głowie” – mówi Aleksander Gliwiński. Choć Temptation (premiera 2012 r.) jest utrzymane w charakterystycznym dla projektanta stylu, to jednak jest niczym krok milowy w jego dotychczasowym, bądź co bądź imponującym dorobku. Jej trójwymiarowość w połączeniu z ażurowością form czyni ją – mimo pokaźnych gabarytów – lekką i zwiewną. Jest na wskroś nowoczesna, choć – zestawiona ze strojami Magdaleny Arłukiewicz z kolekcji pod tą samą nazwą – sprawia wrażenie mrocznej i nieprzeniknionej. Magicznej. To naprawdę mocne uderzenie w historii współczesnej biżuterii bursztynowej. Dzięki temu Temptation stało się zauważalne, a nawet atrakcyjne dla niewprawnego oka, na co dzień niezauważającego bursztynu. „Przeciętny widz ma bardzo ograniczone możliwości kontaktu z artystyczną czy choćby po prostu dobrze zaprojektowaną biżuterią bursztynową, a największe wrażenie robi ona przecież na żywo” – tłumaczy Aleksander Gliwiński.

Publiczność zgromadzona na pokazie charytatywnym The Fashion Night w Zatoce Sztuki 11 grudnia zobaczyła nie tylko kolekcję Temptation, ale także wybraną biżuterię z Under Construction (premiera 2011 r.) oraz kilka nowych, zaskakująco „grzecznych” naszyjników. Czy to odwrót od dotychczasowego kierunku i zapowiedź nowej kolekcji? „Tutaj chodziło bardziej o dopasowanie wzorów do strojów zaprojektowanych przez Magdę. Cały czas szukam inspiracji do nowej kolekcji i czuję, że po Temptation przychodzi mi to z dużo większym trudem. Mam jednak nadzieję, że na targach Amberif, które są ważnym miejscem prezentacji nowości w dziedzinie biżuterii z bursztynem, pokażę coś, co zadowoli i mnie, i moich odbiorców” – wyjaśnił.

Polecamy:

Tworzenie jest przygodą - rozmowa z Aleksandrem Gliwińskim

Przymierze z bursztynem - rozmowa z Aleksandrem Gliwińskim