plzh-CNenetdelvltnorues
Alina Filimoniuk-Pilecka: 3. miejsce w konkursie "Bursztyn i Piłka"

Jury konkursu „Bursztyn i Piłka” uznało, że większość zgłoszonych prac nie spełniła warunków konkursu i nie przyznało dwóch pierwszych nagród.

Na polską edycję konkursu „Bursztyn i Piłka” nadesłano 43 prace, spośród których większość nie spełniła określonych w regulaminie warunków. Jury skorzystało z możliwości innego podziału nagród regulaminowych i nie przyznało Grand Prix oraz drugiej nagrody. Trzecią nagrodę – o wartości 2,5 tys. zł – otrzymała Alina Filimoniuk-Pilecka za pracę „Gwizdek”, wykonaną z bursztyn u i pleksi.
Decyzją jury wyróżnienie Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu otrzymał Andrzej Stróżewski z Gdańska za „Globus Euro 2012” (bursztyn, mosiądz, srebro, cyna, magnes). Wyróżnienie Gdańskich Inwestycji Komunalnych jury przyznało Hannie Czarny z Krakowa za zawieszkę na szyję „Eurogracz” (perspeks, stal nierdzewna, bursztyn). Natomiast wyróżnienie Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników otrzymała Sara Gackowska z Międzychodu za korek do buta piłkarskiego (srebro, bursztyn).

Jury obradowało w składzie: Anna Bocek – malarz, scenograf, autorka projektu wystawienniczego Muzeum Bursztynu; prof. Andrzej Boss – projektant biżuterii, kierownik Katedry Biżuterii ASP w Łodzi; dr Sławomir Fijałkowski – projektant biżuterii, kierownik Pracowni Projektowania Form Użytkowych i Biżuterii na Wydziale Architektury i Wzornictwa ASP w Gdańsku, przewodniczący jury; Lidia Popiel – Ambasador Bursztynu oraz Robert Pytlos – koordynator ds. bursztynu, Biuro Prezydenta ds. Promocji Miasta Gdańska.

Organizatorem polskiej edycji konkursu „Bursztyn i Piłka” jest Muzeum Bursztynu w Gdańsku, ukraińskiej – Ukraiński Bursztynowy Świat. Nagrody zostaną wręczone na Gali Mody i Bursztynu Amberif 2012 w Gdańsku.