plzh-CNenetdelvltnorues
Projekt konkursowy Amberif Design Award 2004 autorstwa Jarosława Westermarka

Tak brzmi tytuł publikacji i wystawy – wyjątkowej prezentacji dokonań bursztynników z Polski południowej i środkowej. Promocja i premierowy wernisaż odbędą się na targach Złoto Srebro Czas 2012.

Wydawnictwo „Bursztyn. Nie tylko nad Bałtykiem” będzie zbiorem dokonań wybranych artystów, rzemieślników i producentów biżuterii oraz placówek edukacyjnych i muzealnych o szczególnych zasługach w dziedzinie wzornictwa. Nie zabraknie w niej nazwisk osób uznawanych za prekursorów, autorów nowatorskich idei czy mistrzów złotnictwa, po których zostanie trwały ślad w historii polskiego bursztynnictwa. Poznamy bliżej sylwetki twórców i ich „myślenie o bursztynie”. Dowiemy się, skąd się wzięła ich pasja. I zrozumiemy, dlaczego bursztyn określany jest mianem magicznego kamienia.

Tłem dla współczesności będzie prezentacja tradycji bursztynniczych w Polsce centralnej i południowej. Obejmie ona warsztaty neolityczne, ale także bliższe nam historycznie zagadnienia, takie jak tradycje poszukiwań i eksploatacji bursztynu na Kurpiowszczyźnie i w dorzeczu Narwi oraz opis bursztynowych zbiorów w muzeach Warszawy, Krakowa, Poznania i Gliwic.

Projekt powstaje pod redakcją prof. Barbary Kosmowskiej-Ceranowicz i Wandy Gontarskiej. Do współpracy przy jego realizacji zostali zaproszeni autorzy i fotografowie pracujący na co dzień w mediach, muzeach i galeriach sztuki.

Po prezentacji na targach Złoto Srebro Czas w dniach 5-7 października, wystawa trafi do Muzeum Ziemi PAN w Warszawie, gdzie będzie można ją obejrzeć do maja 2013 roku.