plzh-CNenetdelvltnorues
Bransoleta Małgorzaty Podleśnej-Zdunek

Wytwórnia Antidotum zaprasza na kurs „Bursztyn, muszle, emalie”, który daje możliwość nie tylko nabycia praktycznych umiejętności obróbki tego kamienia, ale jest także okazją do poszerzenia wiedzy teoretycznej na jego temat.

Prowadzący kurs Roman Kowalkowski  twierdzi, że bursztyn jest nieciekawy tylko dla tych, którzy go nie znają. Za tym kryje się obietnica poznania bardziej atrakcyjnego niż to stereotypowe oblicza tego kamienia. Kurs jest pomyślany jako dodatkowy dla uczestników kursu złotniczego w Wytwórni Antidotum, jednak mogą się na niego zapisywać także inne zainteresowane osoby – podstawowe umiejętności obróbki srebra są bardzo przydatne.

Kurs „Bursztyn, muszle, emalie” obejmuje następującą tematykę:
- obróbkę i wykorzystanie bursztynu w jubilerstwie (w tym: wiedza na temat cięcia ręcznego i mechanicznego, szlifowania, polerowania, błyskowania, klarowania, rzeźbienia, szlifów jubilerskich i wykonywania mozaiki),
- obróbkę i wykorzystanie masy perłowej i muszli w jubilerstwie (w tym: wiedza na temat cięcia ręcznego i mechanicznego, szlifowania, polerowania, rzeźbienia, szlifów i wykonywania mozaiki),
- obróbkę i wykorzystanie emalii i żywic epoksydowych w jubilerstwie (w tym: wiedza na temat cech fizycznych, sposobów barwienia, łączenia z innymi surowcami i metalami, cięcia, szlifowania, rzeźbienia).

Żaden z kursów nie wymaga szczególnych umiejętności wstępnych ani posiadania własnych materiałów. Uczestnicy kursu korzystają z narzędzi pozostających na wyposażeniu szkoły. Koszt metali kolorowych użytych do wykonania prac mieści się w cenie kursu. W czasie trwania kursu „Bursztyn, muszle, emalie” konieczne jest wykupienie materiałów (bursztyn, muszle – łączny koszt ok. 150 zł netto). Zajęcia są prowadzone w pracowni Wytwórni Antidotum, Warszawa, ul. Willowa 8/10 m 37.

Zajęcia odbywają się popołudniami, raz w tygodniu po 3 godziny. Program kursu można przerobić także w trybie indywidualnym. Prowadzi je Roman Kowalkowski: artysta plastyk, członek Związku Polskich Artystów Plastyków Polska Sztuka Użytkowa – specjalność biżuteria artystyczna, posiadający uprawnienia do wykonywania zawodu nauczyciela w pracowni biżuterii artystycznej oraz stopień nauczyciela mianowanego, członek Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych, posiadający ponad 30-letnie doświadczenie w wykonywaniu wyrobów jubilerskich (m.in. w spółdzielniach Orno i Kanon), uczestnik wielu wystaw, warsztatów, polskich i zagranicznych konkursów i targów złotniczych.

Więcej informacji:
Całe życie z emalią – rozmowa z Anną Betley