plzh-CNenetdelvltnorues
Karol Maciejewski przy pracy nad statuetką Bursztynowych Lwów

Nagrodę Bursztynowych Lwów na tegorocznym 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni kojarzymy z filmem „Och, Karol 2” i jego reżyserem Piotrem Wereśniakiem. A powinniśmy z... Karolem Maciejewskim, autorem projektu i wykonawcą statuetki.

Bursztynowe Lwy autorstwa Karola Maciejewskiego mają ok. 16 cm wysokości, formę graniastosłupa wykonanego z drewna wenge, blachy srebrzystej i są zdobione bursztynem naturalnym. „Wytyczne od zleceniodawcy były klarowne: prosta forma, skojarzenie z kamerą i oczywiście nawiązanie do bursztynu” – wyjaśnił gdański artysta. W sumie wykonał on ponad 20 statuetek wręczanych w kategoriach Bursztynowych Lwów dla filmu o najlepszej frekwencji kinowej oraz Nagród Indywidualnych dla wyróżniających się twórców. Inspiracją do ich stworzenia była camera obscura, jednak, jak sam przyznał, bursztyn tam nie pasował i musiał zmienić koncepcję.
Karol Maciejewski jest także autorem statuetki Nagrody Specjalnej, przyznawanej za odwagę formy i treści oraz za szczególne i unikalne walory artystyczne. Ma ona formę taśm filmowych z wygrawerowanym herbem Gdyni oraz logo festiwalu, które oplatają bryłkę bursztynu. W jego pracowni powstała także statuetka przyznawana jako Nagroda Główna w kategorii Młodego Kina.

Artysta współpracuje z organizatorami gdyńskiego festiwalu od kilku lat. Jest autorem statuetek, które były wręczane jako nagrody m.in. w Konkursie Kina Niezależnego i Konkursie Młodego Kina. Na co dzień zajmuje się przede wszystkim tworzeniem sztuki użytkowej. Materiały, które chętnie wykorzystuje podczas pracy, to srebro, drewno, heban, mahoń, bursztyn.