plzh-CNenetdelvltnorues
Projekt koralika "Macierzyństwo"

Projekt Magdaleny Jędrzejczak-Nalazek został wybrany spośród ponad sześciu tysięcy prac, zgłoszonych do konkursu People's Bead 2010 organizowanego przez duńską firmę Trollbeads. Sukces jest tym większy, że prace do finałowej dziesiątki nominowali znani projektanci biżuterii, którzy od lat współpracują z tą duńską firmą.

„Biżuteria modułowa jest jak muzyka: z niewielkich elementów komponujemy konstrukcje, które urzekają swoim pięknem – twierdzi Magdalena Jędrzejczak-Nalazek, której projekt biżuterii znalazł się w finale ogólnoświatowego konkursu organizowanego przez  Trollbeads. Jak mówi, decyzję o zgłoszeniu swojej pracy podjęła bez chwili namysłu. Skąd pomysł na koralik? „Ten projekt siedział w mojej głowie już od kilku lat. Wychowuję dwójkę dzieci i uważam, że macierzyństwo to dla każdej kobiety wyjątkowe przeżycie, a jednocześnie doskonały temat na biżuterię” – powiedziała.

Jak przekonuje projektantka, wyznacznikiem markowej biżuterii powinna być jej trwałość i jakość wykonania. „Biżuteria powinna cieszyć oko, a nie być jednorazówką, którą można założyć na imprezę. Biżuterię wysokiej jakości powinno się nosić przez lata.” – wyjaśniła. Jak sama przyznała, ma słabość przede wszystkim do wyrobów ze szkła Murano: „Podczas studiów we Włoszech zetknęłam się z artystami sztuki jubilerskiej, którzy wykonują koraliki właśnie z tego materiału. Zawsze podziwiałam ich precyzję i kunszt”.

1174_2

Magdalena Jędrzejczak-Nalazek z wykształcenia jest scenografem i kostiumografem, absolwentką elitarnej Akademii Sztuk Pięknych we Florencji. Pracuje jako grafik, jest także nauczycielką języka włoskiego. Od lat projektuje też biżuterię: kolczyki, koraliki i bransoletki. „Praca przy tworzeniu biżuterii niesamowicie wycisza, pozwala wykazać się kreatywnością. Przy moim ekstrawertycznym charakterze połączenie ekspresji twórczej z pracą w szkole jest  idealnym połączeniem.”

Jak mówi artystka, samo tylko dotarcie do finału to dla niej ogromne wyróżnienie. Jednak w opinii ekspertów, jej projekt ma duże szanse na zwycięstwo w tym prestiżowym konkursie. „W ofercie Trollbeads nie było do tej pory tak wyraźnych odniesień do macierzyństwa, brakowało nam tego typu koralika. Projekt pani Magdaleny charakteryzuje ogromna dojrzałość twórcza i urzekający eklektyzm” – powiedział Łukasz Bąchor, szef sprzedaży i marketingu firmy Bontempo, która wprowadziła Trollbeads na polski rynek.

Jeśli polski projekt zwycięży, pani Magda najprawdopodobniej spełni swoje marzenie i zostanie profesjonalną projektantką biżuterii. Ubiegłoroczna laureatka konkursu People's Bead, Australijka Suzanne Hopping, stale współpracuje z firmą Trollbeads i projektuje nowe wzory koralików dla duńskiego producenta.

Ostatecznego wyboru zwycięskiego koralika dokonają internauci. Rejestrując się na stronie www.trollbeadsuniverse.com, mogą oni oddać głos na swojego faworyta. Głosowanie potrwa do niedzieli 29. sierpnia. Najświeższe informacje dotyczące konkursu można znaleźć na oficjalnym profilu firmy Trollbeads na portalu społecznościowym Facebook.

Magdalena Jędrzejczak-Nalazek

Urodziła się w 1972 r. W wieku jedenastu lat wyjechała z rodzicami na stałe do Włoch. Tam uzyskała z wyróżnieniem dyplom na wydziale scenografii w prestiżowej Akademii Sztuk Pięknych we Florencji. Swoje prace prezentowała szerszej publiczności już w czasach studenckich. Po powrocie do Polski pracowała jako ilustrator i redaktor graficzny w magazynach o tematyce fantasy („Nowa fantastyka”, „Magia i Miecz”). Współpracowała także z agencją reklamową jako storyboardzistka. Aktualnie jest nauczycielką języka włoskiego, a „po godzinach” projektuje biżuterię. Jest mamą dwójki dzieci.