plzh-CNenetdelvltnorues
Praca autorstwa Mariusza Gliwińskiego (Ambermoda)

Warsztaty złotnicze Silver Time odbędą się w dniach 22-29 sierpnia 2010 w ramach Legnickiego Festiwalu SREBRO. Dziesięciu artystów-złotników z Polski i zagranicy przez osiem dni gościć będzie w Legnicy, gdzie będą poznawać Legnicę i okolice Zagłębia Miedziowego oraz wykonają w zaaranżowanych warsztatach prace inspirowane „rudozłotym” regionalizmem.

Wśród zaproszonych gości znajdą się:
- Gijs Bakker (Holandia) – juror legnickiego “Srebra”, artysta i designer o imponującym dorobku i międzynarodowej sławie,
- Kelly McCallum (Wlk. Brytania) – kształciła się w Royal College of Art (Wlk. Brytania) oraz w Massachusetts (USA),
-
Fabrizio Tridenti (Włochy) – wielokrotny uczestnik legnickich konkursów złotniczych,
- Cóilín Ó’Dubhghaill (Irlandia) – artysta designer pochodzący z Glasgow, absolwent Edinburgh College of Art (Szkocja) i Tokyo Geidai (Japonia), pracownik naukowy Sheffield Hallam University (Wielka Brytania)
- Märta Mattsson (Szwecja) – absolwentka szkół złotniczych w Göteborgu, Londynie, okresowo kształciła się także w Rhode Island (USA), Honolulu (Hawaje, USA), Tokio (Japonia).
- Yoko Izawa (Japonia/Wlk. Brytania) – twórczyni, która w biżuteryjnych pracach wykorzystuje tkaniny, związana z Wydziałem Biżuterii w Instytucie Sztuki i Designu w Birmingham (Wlk. Brytania)
- Bety K. Majerníková (Słowacja) – asystentka prof. Weisschlechner na ASP w Bratysławie
- Mariusz Gliwiński (Polska) – złotnik z Sopotu, propagator bursztynu, właściciel prestiżowej firmy jubilerskiej Ambermoda
- Giedymin Jabłoński (Polska) – artysta, znakomity koneser branży i autor wielu publikacji,
- Andrzej Pacak (Polska) – złotnik, prowadzi własną galerięw Londynie.

Mając do dyspozycji symboliczną 1 tonę rudy miedzi, twórcy z Europy wykonają prace biżuteryjne i obiekty rzeźbiarskie. Po zakończeniu warsztatów wzbogacą one kolekcję współczesnej sztuki złotniczej, o którą od wielu lat zabiega Galeria. Legniczanie będą mogli obejrzeć je na osobnej wystawie, której otwarcie zaplanowano na piątek 27.08.2010. Dodatkową atrakcją tego „międzynarodowego” tygodnia w Galerii stanie się wyjątkowa ekspozycja miedzi, której szczegóły na razie pozostają owiane tajemnicą. Organizatorzy nie kryją nadziei, że ten pokaz, jakiego jeszcze nie mieliśmy, zaskoczy nie tylko zaproszonych artystów, ale także pozostałych bywalców centrum miasta.

Aby przybliżyć zaproszonym złotnikom specyfikę Zagłębia Miedziowego i przemysłu związanego z bogactwem naturalnym (miedź, srebro), przed przystąpieniem do pracy uczestnicy zwiedzą Hutę Miedzi w Legnicy oraz kopalnię w Lubinie, co być może stanie się impulsem do nadania realizowanym na miejscu pracom „regionalnego akcentu”.

W tym czasie zostanie zrealizowany także projekt Legnica Copper Ore Seminar – cykl autorskich prezentacji artystów, w trakcie których przedstawią kolegom swój dorobek, jak również podzielą się informacjami na temat preferowanych technik i innych arkanów warsztatu.