Zwycięski projekt. Muzeum Bursztynu planowane jest na końcu cypla

Rozstrzygnięto konkurs na zagospodarowanie północnego cypla Wyspy Spichrzów w Gdańsku, jednak jego wyniki pozostają bez wpływu na kształt i termin realizacji budowy nowej siedziby Muzeum Bursztynu.

Gdańska Wyspa Spichrzów do niedawna nie miała szczęścia. Zniszczona w pożarze w 1945 roku jako jeden z nielicznych fragmentów miasta nigdy nie została ostatecznie odbudowana. Jej północny cypel do dziś straszy – co prawda wyczyszczonymi ostatnio ze śmieci i krzaków – ruinami spichlerzy. W ostatnich latach miastu udało się scalić znaczną część spornych gruntów, przeprowadzić nieudany konkurs i ostatecznie w drodze negocjacji wybrać gdyńską firmę Polnord SA jako inwestora do zagospodarowania, wraz z miastem, tego unikalnego miejsca.

Konkurs

Ogłoszony na początku lutego 2010 konkurs jest następstwem umowy podpisanej 31 grudnia 2009 pomiędzy miastem Gdańsk i deweloperem Polnord SA. Umowa dotyczy zagospodarowania północnego cypla Wyspy Spichrzów. Do tego celu powołana będzie przez oba podmioty spółka celowa, w której Gdańsk obejmie 49% udziałów a Polnord 51%. Przedmiotem działalności Spółki będzie zagospodarowanie 2,6-hektarowej nieruchomości. 28 kwietnia 2010 podczas spotkania w Ratuszu Głównego Miasta ogłoszono wyniki konkursu architektoniczno-urbanistycznego na zagospodarowanie północnego cypla Wyspy Spichrzów. Zaproszono do niego 10 topowych pracowni architektonicznych z całej Polski. Ostatecznie na konkurs nadesłano 9 prac. Decyzję podejmowało jury w składzie: Wojciech Ciurzyński – Prezes Zarządu Polnord, Wiesław Bielawski – zastępca Prezydenta Miasta Gdańska, Prof. Wiesław Gruszkowski – Politechnika Gdańska, Andrzej Duch – Urząd Miejski w Gdańsku, Marian Kwapiński – Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków, Prof. Krzysztof Pawłowski – Politechnika Łódzka, Rafał Szczepański – architekt, Jacek Skrzyński – Dyrektor, Polnord.

Pierwszą nagrodę – 100 tys. złotych – zdobyło Biuro Architektoniczne MAT Sp. z o.o. z Gdańska. Drugiej nagrody nie przyznano. Dwie trzecie nagrody otrzymali Kwadrat Sp. z o.o. Studio architektoniczne i KD Kozikowski Design Pracownia Architektoniczna. Przyznano także dwa wyróżnienia przypadły pracowniom A. Kapuścik Biuro Architektoniczne Sp. z o.o. i JEMS Architekci Sp. z o.o.

Muzeum Bursztynu dalej niewiadomą

Jednak zwycięska praca nie będzie w całości realizowana. Organizator zastrzega, że konkurs miał bardziej urbanistyczny charakter niż architektoniczny. Oceniano układ ulic, rozwiązania komunikacyjne, wysokość zabudowy, a nie kształty, formy, kolory elewacji czy użyte materiały. Sam prezes Polnordu Wojciech Ciurzyński podkreślał, że w zwycięskiej pracy podobają mu się rozwiązania urbanistyczne, natomiast Muzeum Bursztynu na pewno będzie wyglądało inaczej. Zwycięski projekt stanie się podstawą do opracowania nowego planu zagospodarowania przestrzennego dla północnego cypla Wyspy Spichrzów, który powinien zostać przyjęty pod koniec bieżącego roku. Początek prac przewiduje się na III/IV kwartał 2011. Muzeum Bursztynu powstanie w latach 2012-2013, choć realiści raczej mówią o roku 2014. Cały projekt będzie ukończony prawdopodobnie w IV kwartale 2014 roku.

Obszar wyspy jest objęty ochroną archeologiczną i konserwatorską. Wszelkie koncepcje inwestycyjne muszą być uzgodnione z wojewódzkim konserwatorem zabytków, dla zachowania historycznego charakteru tego miejsca. Czy zatem powstanie gmach Muzeum Bursztynu na miarę Muzeum Guggenheima w Bilbao, które przez lata podawano za przykład ambitnej realizacji, nowego rozpoznawalnego symbolu miasta? Oglądając wystawę projektów można usłyszeć różne głosy. Wśród gdańskich architektów i historyków sztuki od dłuższego czasu trwa dyskusja, czy budować nowocześnie, z duchem czasu czy rekonstruować stare budynki, a jeśli tak, to z jakiego okresu czerpać. Pracownicy Polnordu zastrzegają, że prace nad zabudową chcieliby rozpocząć od części usługowej i mieszkalnej, dając więcej czasu na wykonanie projektu muzeum. Przyjdzie nam więc jeszcze poczekać na gotowy projekt budynku, na szczęście już od dłuższego czasu pracownicy muzeum przygotowują nowe scenariusze ekspozycji. Będziemy mogli liczyć na gruntownie przemyślane wnętrza. Warto także pamiętać, że istotny z punktu widzenia całości zabudowy jest fragment wyspy należący do firmy Labaro, uczestnika nierozstrzygniętego pierwszego konkursu. Firmy która dotkliwie odczuła osłabienie światowej gospodarki. Reprezentacyjna działka znajduje się w linii brzegowej obok Mostu Zielonego.

Wszystkie projekty są prezentowane na specjalnej ekspozycji dostępnej dla mieszkańców i turystów na Długim Targu. Organizatorzy konkursu pragną poznać opinie, które można przesyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Polecamy:
Bursztynowa Wyspa Spichrzów?