View the embedded image gallery online at:
https://www.amber.com.pl/aktualnosci/86-informacje/1364-dofinansowanie-dla-muzeum-bursztynu#sigProId2db6b43823
Muzeum Historyczne Miasta Gdańska otrzymało dofinansowanie z Ministerstwa Kultury na zakup cennych obiektów z kolekcji Georga Laue. https://www.amber.com.pl/aktualnosci/86-informacje/1364-dofinansowanie-dla-muzeum-bursztynu#sigProId2db6b43823
Dofinansowanie wynosi 300 tyś. zł i jest to najwyższa kwota przyznana w ramach programu Priorytet 2 „Rozwój instytucji muzealnych”. Mimo to suma ta nie wystarczy na zakup obiektów wypożyczonych z kolekcji Georga Laue i znajdujących się na ekspozycji w ramach wystawy „Bursztynowe skarby XVI – XVIII w. Nowa kolekcja Muzeum Bursztynu”. Są to: łyżeczka, skryptorium, fajka, bransoleta i naszyjnik z czasów etruskich, puzderko i tabakierka. Brakujące środki najprawdopodobniej będą pochodziły z budżetu miasta Gdańska.
To już ostatnie obiekty z kolekcji monachijskiego antykwariusza – gromadzone przez trzy pokolenia rodzinne zbiory bursztynowe zostały już rozprzedane. Część z nich zakupiło w dwóch transzach Muzeum Bursztynu – w sumie na ekspozycji w tej placówce znajduje się 14 obiektów pochodzących w zdecydowanej większości z tzw. złotego okresu Gdańska, czyli XVI – XVIII wieku. Dodatkowo o ich wyjątkowości i wartości decyduje także fakt, że generalnie na rynku antykwarycznym znajduje się bardzo mało tego typu obiektów.
Jak powiedziała Joanna Grążawska, kustosz Muzeum Bursztynu, dalsze kroki w celu zrealizowania tego zakupu zostaną podjęte dopiero po przekazaniu kwoty dofinansowania przez ministerstwo, czyli najprawdopodobniej w czerwcu br. Obiekty z kolekcji Georga Laue przeznaczone do zakupu, jak również te już zakupione można oglądać w Muzeum Bursztynu w Gdańsku.