plzh-CNenetdelvltnorues

„Praca miała na celu zbliżenie dwóch pozornie różnych dziedzin sztuki: architektury i biżuterii, wykazanie ich wzajemnych relacji, podobieństw, a także porównanie szans na zamianę ról twórców z tych sfer. Wykonana przeze mnie seria biżuterii zatytułowana 'Modula', wchodząca w skład pracy dyplomowej, jest subiektywną próbą podjęcia dialogu między obiema dziedzinami sztuki. Podczas poszukiwania inspiracji, największe wrażenie wywarła na mnie architektura współczesna, przede wszystkim budynek Vodaphone w Porto autorstwa Barbosa & Guimarães Architects.

Cechą charakterystyczną tego obiektu jest forma 'modułowa', której elementy starałem się przenieść na moją biżuterię.

Materiałem użytym do stworzenia kolekcji jest nowe srebro. Dla zwiększenia dynamiki pracy i uzyskania kontrastu, podzieliłem obiekty na dwie części poprzez zastosowanie koloru. Część zewnętrzna to chłodny kolor metalu, który symbolizuje męskość i wytrwałość. Część wewnętrzna to czerwień, symbolizująca kobiecość i energię. Do łączenia elementów – modułów biżuterii – zastosowałem nity, które podkreśliły architektoniczny charakter prac i stworzyły z nim spójną całość.

W przyszłości zamierzam poszerzać kolekcję, eksperymentować z kształtami modułów i odkrywać nowe formy. Biżuteria to tylko jedna z wielu możliwości zastosowania tego typu działania."

Wojciech Koliński