plzh-CNenetdelvltnorues

O tym, że on sam tę umiejętność posiadł, świadczą stale rozbudowywane cykle jego autorstwa, m.in. Spacer po plaży czy Duszki morskie – z różnego rodzaju znalezisk wyrzuconych przez morze powstaje biżuteria. Na szczególną uwagę zasługuje cykl Twarze inspirowany twórczością Igora Mitoraja: fragmenty ludzkich twarzy wyrzeźbione w bursztynie oraz „wykute" w srebrze czy tytanie. W podobnym stylu utrzymany jest cykl Wenecja z pełnymi ekspresji maskami karnawałowymi zaadaptowanymi do potrzeb biżuterii.

Najnowszy cykl w jego dorobku to Wikingowie. Prace powstały na zamówienie Nord Amber Gallery ze Sztokholmu. „Są to formy wikingowskie widziane i tworzone przez Polaka" – podsumowuje nieco żartobliwie Piotr Wajcht. I wyjaśnia: „Tak naprawdę trudno przełożyć symbole z kamieni runicznych na język współczesnej biżuterii. Dlatego są to moje motywy na motywach wikingowskich".

Cykle Piotra Wajchta nie są zamknięte i w przeciwieństwie do kolekcji można je stale rozbudowywać: „Często do nich wracam i w zależności od nastroju powstają nowe prace. Obecnie pracuję nad kontynuacją Spaceru po plaży".