Właściwie pytanie powinno brzmieć: co wywołało tak silne emocje u artystki, że postanowiła dać im upust w najnowszej kolekcji biżuterii prezentowanej na wystawie „Czy Ty to widzisz?” w poznańskiej Galerii YES.

Sławę Tchórzewską znamy z ponadczasowych prac – głównie biżuterii, ale także akcesoriów mody – wyróżniających się wręcz wyjątkowym poczuciem estetyki, fantastyczną kompozycją i zachwycającą wielobarwnością. Dotychczas były to prace, w których artystka stawiała przede wszystkim na formę (wybujałą) i funkcję (użytkową). Biżuteria z jej najnowszej kolekcji przygotowanej na wystawę w Galerii YES zyskała jeszcze jedną, dodatkową funkcję – komunikatu.


Rzeczywistość, szczególnie w odniesieniu do polityki, kultury czy zjawisk społecznych, stała się w ostatnich latach coraz bardziej przytłaczająca, a momentami wręcz nie do zniesienia. Dlatego postanowiłam odnieść się w biżuterii – która jest przecież idealnym medium do wyrażania emocji i podejmowania ważnych tematów – do tego, co porusza moje emocje – wyjaśniła artystka.


3590 2

W kilkunastu narracyjnych pracach artystka zwraca uwagę na takie zagadnienia jak m.in. ekologia, zły dotyk, sztuczna inteligencja, samotność, LGBT, polityka, kultura, religia. Robi to w charakterystycznym dla siebie stylu, operując umiejętnie kolorem, który w tych pracach ma szczególne znaczenie, podkreślając m.in. przepych czy też wywołując lęk. Prace wprowadzają w świat emocji artystki, dalekie są jednak od dosłowności, zapraszają do dyskusji i stwarzają przestrzeń do własnych interpretacji.


Polecamy: Uwielbiam wyskakiwać z szufladek – rozmowa ze Sławą Tchórzewską


By osiągnąć zamierzony efekt, artystka sięga – również w tej kolekcji – po nietypowe, często zupełnie niekojarzone z biżuterią materiały. Pojęcia takie jak szlachetny, nieszlachetny, jubilerski, naturalny czy syntetyczny nie mają dla niej żadnego znaczenia, liczy się kolor, faktura i właściwości oraz to, na ile pozwalają osiągnąć zamierzony efekt. O tym, czy dany materiał zostanie użyty, czy nie, decyduje wyobraźnia. W kolekcji prezentowanej w Galerii YES artystka użyła m.in. naturalnego mchu, styropianu znalezionego na budowie, elementów z działu hydraulicznego, fragmentów zabawek znalezionych na spacerze oraz folii spożywczej. Stworzyła prace niepowtarzalne, dedykowane konkretnym tematom i problemom, opatrzone narracyjnymi opisami historii z życia wziętych, cytatami oraz licznymi odniesieniami do filmu czy literatury.

Dodatkową atrakcją wystawy są kolaże jej autorstwa, dopełniające całości wystawy i będące również pełnoprawnym narzędziem komunikowania i uzewnętrzniania emocji. Artystka zaczęła je tworzyć, zanim jeszcze zajęła się biżuterią. 


Świat jest piękniejszy dzięki wyobraźni. I dzięki biżuterii, która poprzez swoją dynamikę oraz odpowiednie kolory i formy zachęca do odwiedzenia świata wyobraźni artysty, który w ten sposób dzieli się swoimi emocjami. Poznańska publiczność przyjęła moje zaproszenie, dzięki niej był to wyjątkowy wernisaż, pełen inspirujących dyskusji i ciekawych interpretacji. Jedna z pań uznała moją wystawę za „najbardziej inteligentną, jaką kiedykolwiek widziała”. To jeden z piękniejszych komplementów, jakie kiedykolwiek słyszałam, bardzo dziękuję – podsumowała Sława Tchórzewska.


Sława Tchórzewska „Czy Ty to widzisz?”
8 grudnia 2023 - 31 stycznia 2024 

Galeria YES