plzh-CNenetdelvltnorues

Do 2 grudnia br. w Muzeum Bursztynu w Kaliningradzie prezentowane są wystawy „Uroda codzienności“ przygotowana przez Muzeum Miasta Łodzi oraz prac pedagogów, dyplomantów i studentów Katedry Biżuterii Wydziału Tkaniny i Ubioru tamtejszej ASP.

Promocja Katedry Biżuterii jest kolejną w tym mieście, a poprzedziła ją wieloletnia współpraca dydaktyczna prof. Andrzeja Szadkowskiego i jego udział w charakterze jurora i uczestnika seminariów w Biennale Biżuterii z Bursztynu organizowanego przez Muzeum Bursztynu w Kaliningradzie. Współkomisarzami wystawy, która liczy 197 eksponatów, są dr Sergiusz Kuchczyński i dr Jarosław Kolec.

„Współpraca z tym kaliningradzkim muzeum będzie kontynuowana, bowiem zostaliśmy zaproszeni do organizacji kolejnego Biennale Biżuterii z Bursztynem: do jury konkursu, wygłoszenia wykładów i poprowadzenia warsztatów w ramach tego święta bursztynu w czerwcu 2013 roku. Zobowiązaliśmy się także do zaprezentowania najnowszych dyplomów z biżuterii“ – mówi prof. Andrzej Szadkowski, prorektor ds. nauki w łódzkiej ASP. I dodaje: „Wystawa na tyle się sposobała, że otrzymaliśmy zaproszenie Wydziału Promocji Urzędu Miasta Łodzi do uświetnienia kolejnych podobnych jubileuszy w Stuttgardzie i Odessie w roku 2013“.

Obie „łódzkie“ wystawy można oglądać w Muzeum Bursztynu w Kaliningradzie do 2 grudnia 2013. Zostały one przygotowane z okazji 10. rocznicy współpracy miast partnerskich Łodzi i Kaliningradu; władze miasta zorganizowały także specjalną misję  gospodarczo-kulturalną.