plzh-CNenetdelvltnorues

7 października br.  w salach Muzeum im. Aleksandra Puszkina w Petersburgu zostanie otwarta wystawa „Życie w promieniach bursztynu” poświęcona pamięci Aleksandra Żurawlowa.

Imponujący dorobek twórczy i konserwatorski tego niezrównanego mistrza artystycznego bursztynnictwa będzie udokumentowany Jego dziełami ze zbiorów Ermitażu, Moskiewskiego Kremla, Muzeum Bursztynu w Kaliningradzie i wielu prywatnych kolekcji.

Zgromadzenie na jednej wystawie ponad stu dzieł z wielu kolekcji, często obiektów w ogromnej skali, jak na przykład panneau „Ruś” o powierzchni blisko 5 m2 , jest zasługą wdowy po artyście Jeleny Żurawlowej i Jego córki Anastazji Nikiforowej. Anastazja przejęła po Ojcu prowadzenie dużej, wyspecjalizowanej w konserwacji zabytków bursztynowych, pracowni w Petersburgu. Zadanie to łączy z pracą naukową na Petersburskim Uniwersytecie Państwowym w charakterze docenta w Katedrze Etyki i Estetyki.

Poza Anastazją wystawa memorialna ma jeszcze innego świetnego konsultanta w osobie docent Mariny Łopato, znawczyni polskiego złotnictwa, autorki katalogu „Polskie srebro artystyczne w Ermitażu od XVII do połowy XIX wieku” , którą to pracę ciągle aktualną, uważną i życzliwą polskim mistrzom, bardzo polecam.

Wystawa potrwa do 8 listopada br.

Polecamy:
Wyrok na zabójców Aleksandra Żurawlowa