plzh-CNenetdelvltnorues

„SZEŚĆ znaczy Bytomski, Kaczyński, Tymiński, Roszkiewicz, Wolski” – na wystawę pod takim tytułem zaprasza Muzeum Bursztynu w Gdańsku. Jej wernisaż jest jedną z imprez towarzyszących Targom Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif 2011.

Grupa Sześć to obecnie jedna z najciekawszych formacji skupiających projektantów biżuterii. Bogumił Bytomski, Paweł Kaczyński, Krzysztof Roszkiewicz, Marcin Tymiński, Arkadiusz Wolski to pięciu artystów związanych z warszawskim środowiskiem jubilerskim, z których każdy jest  silną artystyczną indywidualnością. Wszyscy członkowie Grupy mają na swoich kontach bogate dokonania artystyczne, liczne nagrody, wystawy indywidualne i zbiorowe, udział w wielu konkursach oraz prace w muzeach, m. in. w Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

Członków grupy łączy przede wszystkim zamiłowanie do unikalnych dzieł oraz chęć promowania biżuterii eksperymentalnej, traktowanej jako dziedzina sztuki. Grupa często operuje poczuciem humoru i ironią, choć pod nimi należy zawsze szukać głębszej myśli, odczytywać stanowisko zajmowane w dyskusji na ważne tematy dotyczące wydarzeń artystycznych, społecznych czy kulturalnych. Twórcy nie boją się eksperymentów, poszukiwania niekomercyjnych rozwiązań, balansowania z daleka od tradycyjnie rozumianej biżuterii, zmuszając tym samym odbiorcę do głębszych refleksji.

Wystawa Grupy Sześć w Muzeum Bursztynu jest pretekstem, by pokazać indywidualne dokonania tej piątki (nazwa „Sześć” jest tak naprawdę żartem: liczba liter w tym wyrazie odpowiada liczbie członków grupy) na przestrzeni minionej dekady. Zobaczymy na niej prace wyselekcjonowane przez samych autorów, powstałe na wybrane wspólne wystawy oraz prace nowe, nigdzie dotychczas nie prezentowane.

Wystawa „SZEŚĆ znaczy Bytomski, Kaczyński, Tymiński, Roszkiewicz, Wolski”
Muzeum Bursztynu, Gdańsk
10 marca – 15 maja 2011

Dotychczasowe wystawy Grupy Sześć:

2010 – To kolejna miłosna piosenka o śmierci
2009 – Biżuteria ma być piękna, a jeśli nie to przynajmniej mądra
2008 – Gra
2007 – Design
2006 – Złoto
2005 – Wobec
2004 – Kolekcja z WŁOCH
2003 – Znalezione
2002 – Grupa Sześć
2001 – Bytomski, Kaczyński, Roszkiewicz, Wolski, Tymiński