plzh-CNenetdelvltnorues
"Królowa Polski" - praca Doroty Nieznalskiej, która wygrała Gdańskie Biennale Sztuki 2010
Dzięki pracy zatytułowanej „Królowa Polski” – złotej koronie zdobionej bursztynowymi kolcami – artystka została laureatką Gdańskiego Biennale Sztuki 2010, którego temat brzmiał „Tożsamość miejsca”.

Artystka stworzyła dwie korony z bursztynem „Królową Polski” i „Złotą Królową”. Pierwsza z nich ma długie ciemne bursztynowe kolce, druga – mniejsze, jasno złote i jest wypolerowana na złoto. Jak sama przyznaje, po bursztyn jako materiał kojarzony z Gdańskiem sięgnęła nieprzypadkowo, a formę podpatrzyła w jednym z gdańskich kościołów.

„Obie prace zdecydowanie nawiązują do Gdańska, jego historii i tożsamości, z którą czuję się związana. Dodatkowo forma koron nawiązuje do mojej prywatnej traumy – procesu, który przeżyłam” – mówi portalowi amber.com.pl Dorota Nieznalska.

Chodzi o proces o obrazę uczuć religijnych, jaki wytoczyła jej Liga Polskich Rodzin po tym, jak właśnie w Gdańsku w 2001 r. pokazała instalację „Pasja”: krzyż z fotografią męskich genitaliów. Sprawa ciągnęła się do tego roku – w marcu artystka została uniewinniona.

”Ekspozycja prac na cokole i na poduszce w szklanej gablocie nadaje tym obiektom nowe znaczenie jako estetycznych (tylko) relikwii lub regaliów królewskich, symbolizujących również władzę” – wyjaśniła Nieznalska.  

Nagrodą dla laureatki jest indywidualna wystawa w Gdańskiej Galerii Miejskiej w przyszłym roku. Na biennale zgłoszono 123 prace, jury uznało „Królową Polski” Doroty Nieznalskiej za najlepszą spośród 25 prac finałowych.