plzh-CNenetdelvltnorues
Gośćmi ubiegłorocznych warsztatów byli Niemcy

Dziś ruszyły w Gdańsku VII Międzynarodowe Warsztaty Bursztynnicze: dwóch Francuzów i dwoje Polaków przez tydzień będzie wykonywać biżuterię z bursztynem.

Pierwsza edycja miała mieszanych uczestników, kolejne tworzyły już grupy projektantów biżuterii z danego kraju. Obecnie zaproszono Mathieu Mouttona
i Nicolasa Colleta, znanych w Europie jako Moutton Collet, którzy biżuterię projektują, ale jej nie wykonują. Współpracować z nimi będą profesjonalni projektanci biżuterii z Gdańska: Emilia Kohut-Jeż i Jacek Ostrowski. Skąd ta nowa formuła? „Francja to moda i design i trudny rynek dla bursztynu i biżuterii z Polski. Wierzę, że współpraca z Fundacją Art Couture, która jest partnerem warsztatów, pozwoli nam to zmienić” – mówi Robert Pytlos, koordynator ds. bursztynu przy prezydencie Gdańska. Jak? Jednym z pomysłów jest obecność polskich projektantów biżuterii na wystawie promującej polski design podczas wiosennej edycji Fashion Week w Paryżu. „To początek dłuższej współpracy polskich projektantów z paryskim światem mody” – podsumowuje Pytlos.

Głównym celem międzynarodowych warsztatów bursztynniczych, które odbywają się w Gdańsku od 2009 roku, jest zainspirowanie bursztynem projektantów z całego świata, którzy nigdy nie wykorzystywali w swojej twórczości tej szlachetnej żywicy. Zadanie uczestników polega na wykonaniu prac inspirowanych bursztynem, które są prezentowane na wystawach w kraju i zagranicą w ramach wystawy objazdowej Gdańsk – Światową Stolicą Bursztynu. „Warsztaty to doskonała forma promocji wymyślona już dawno przez samych artystów. Artyści przyjeżdżają, uczą się obróbki bursztynu, poznają Gdańsk, a kiedy wyjeżdżają, są już miłośnikami bursztynu i naszymi ambasadorami w świecie” – twierdzi koordynator.

Międzynarodowe Warsztaty Bursztynnicze powstały z inicjatywy Biura Prezydenta ds. Promocji Miasta Urzędu Miejskiego w Gdańsku (realizowane ze środków pochodzących budżetu miasta w ramach projektu Gdańsk – Światową Stolica Bursztynu oraz ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu promocji branży  jubilersko-bursztynniczej w latach 2012-2015).


Międzynarodowe Warsztaty Bursztynnicze
23-28.11.2015, Gdańsk
Organizatorzy: Krajowa Izba Gospodarcza Bursztynu, Galeria Sztuki w Legnicy, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
Partnerzy: Fundacja Art Couture, Konsorcjum Bursztyn bałtycki. Gdańsk – Lublin, Golden Amber z Gdańska
Wernisaż: Muzeum Bursztynu w Gdańsku, 28 listopada 2015 roku, godz. 19.00 (wstęp wolny)Więcej na ten temat: 


Międzynarodowe Warsztaty Bursztynnicze w Gdańsku (2009-2013)