plzh-CNenetdelvltnorues
Gala 2013: pokaz Amber Wedding Joanny Weyna i Danuty Burczik-Kruczkowskiej

Dziesięć pokazów przygotowanych przez duety projektantów biżuterii i mody: w różnym wieku, o różnym charakterze, temperamencie i inspiracjach. Gala Bursztynu i Mody Amberif 2014 AMBER LOOK TRENDS & STYLES zapowiada się jeszcze ciekawiej niż w ubiegłym roku.

Głównie za  sprawą konkursu Amber Look Project,w której swoje kolekcje biżuterii i mody pokażą młodzi projektanci stawiający pierwsze kroki w zawodzie lub powracający do niego po przerwie. Warunkiem dopuszczenia do konkursu było stworzenie nowatorskiej kolekcji z użyciem bursztynu bałtyckiego: mógł on być naturalny i modyfikowany, ale nie mógł być zatapiany w sztucznych żywicach. Do pokazu wybrano pięć kolekcji:  autorstwa znanych już projektantek Aliny Filimoniuk-Pileckiej i Karoliny Matea, jak również nieznanych szerzej Marii Fudakowskiej, Anny Rutkowskiej i Natalii Gozdowskiej.

„Kryterium doboru tych kolekcji była przede wszystkim ich różnorodność. Chodziło przede wszystkim o to, by pokazać, że bursztyn może być modny i ciekawy. Poprzez zainteresowanie nim młodych projektantów chcę odświeżyć wizerunek tego kamienia” – mówi Michał Starost. Odświeżanie wizerunku bursztynu idzie w parze z rozpoczętym już w ubiegłym roku odświeżaniem wizerunku samej Gali, która dotychczas była imprezą adresowaną wyłącznie dla branży jubilerskiej. Teraz, pod dyrekcją Michała Starosta, ma w perspektywie najbliższych lat stać się ważnym wydarzeniem również w branży mody: otwartym dla szerokiej publiczności i bazującym na dotychczasowej koncepcji kojarzenia projektantów / producentów biżuterii i mody w kreatywne duety. „Dla mnie symbioza biżuterii i mody to temat niewyczerpywalny” – deklaruje Michał Starost.

Zachętą dla uczestników konkursu mają być atrakcyjne nagrody: główną dla najlepszego projektanta biżuterii będzie stoisko w Galerii Projektantów na targach Amberif 2015. Dodatkowo laureaci będą mieli możliwość pokazania swoich kolekcji na takich ważnych dla polskiej sceny mody wydarzeniach, jak Sopot Fashion Days czy Fashionable East.

Druga część gali, która rozpocznie się po wręczeniu nagród w konkursach Amberif Design Award i Mercurius Gedanenis raczej nie zaskoczy nas nazwiskami uczestników. Mariusz Gliwiński, Danka Czapnik, Danuta Burczik-Kruczkowska czy Marcin Tomaszewski – ich biżuterię już wielokrotnie oglądaliśmy na Gali. Nowym nazwiskiem będzie w tym gronie Marcin Zaremski, projektant srebrnej biżuterii w geometrycznych formach, ciągle jeszcze bardziej znany szerszej publiczności zagranicą niż w Polsce. Swoje najnowsze kolekcje pokażą oni w duetach z projektantami mody – również  bywalcami „galowego” wybiegu: Jolą Słomą & Mirkiem Trymbulakiem, Joanną Weyna, Emilią Jankowską oraz Natashą Pavluchenko. Po raz pierwszy swoją kolekcję mody pokaże w Polsce – właśnie na Gali – Adrienne Körtvély, młoda węgierska projektantka mająca na koncie modowe sukcesy w Japonii. „W tej części Gali swoje nowe kolekcje prezentują projektanci biżuterii będący wystawcami targów Amberif. Często tworzą oni sprawdzone zespoły z projektantami mody – po co więc to zmieniać?” – wyjaśnia taki dobór Michał Starost.

Organizatorzy Gali Bursztynu i Mody Amberif AMBER LOOK TRENDS & STYLES już w tym roku zrobili pierwszy mały krok w kierunku otwarcia imprezy na publiczność niebranżową: część biletów trafiła do wolnej sprzedaży na ebilet.pl w cenie 40 zł. „Podczas gdy targi Amberif są tradycyjnie dostępne  jedynie dla branży, chcieliśmy stworzyć miłośnikom biżuterii i mody, których przecież w Gdańsku nie brakuje, możliwość uczestnictwa w tym wyjątkowym wydarzeniu” – mówi Ewa Rachoń, dyrektor targów Amberif. Podobnie jak w ubiegłym roku, naturalną kontynuacją wieczoru będzie After Party – od 23 również dostępne dla publiczności.KOLEKCJE I PROJEKTANCI AMBER LOOK TRENDS & STYLES 2014

HANZA
jewellery: Maria Fudakowska
fashion: Yan Nowac

THE GARDEN OF ROSES
jewellery: Ekoista
fashion: Katarzyna Kmiecik
sponsor: UFUFU

SYMBIO
jewellery: Alina Filimoniuk-Pilecka – Filimoniuk Design
fashion: Małgorzata Wasik emwudesign
sponsor: ALDO

ART OF GEOMETRY
jewellery: Karolina Matea
fashion: Patrycja Kowalczyk – Fabryka Sukienek

NEGLIGETTE
jewellery: Natalia Gozdowska
fashion: BOUDUAR Łukasz Budzisz, Martyna Sobiecka

POP-envoy
jewellery: Marcin Tomaszewski
fashion: Emilia Jankowska

GOTHIC IN PARIS
jewellery: Danka Czapnik
fashion: ATELIER Słoma & Trymbulak

THE AMBER OPERA
jewellery: Danuta Burczik-Kruczkowska
fashion: Joanna Weyna – PUDU

SENSES
jewellery: Marcin Zaremski
fashion: Natasha Pavluchenko

URBAN
jewellery: Mariusz Gliwiński – AMBERMODA
fashion: Adrienne Körtvély