plzh-CNenetdelvltnorues

Inspirowana starożytnymi kulturami kolekcja strojów Ilony Kanclerz w połączeniu z biżuterią Danki Czapnik będącą efektem fascynacji dawnymi technikami złotniczymi dała wyjątkowo spójny efekt.

„Kolekcja Nike została zainspirowana starożytną kulturą, a w Gdańsku została zaprezentowana w nowej odsłonie z biżuterią Danki Czapnik” – powiedziała po pokazie Ilona Kanclerz. Prezentacja podczas Gali Mody i Bursztynu Amber Look to fragment projektu multimedialnego, którego premiera miała miejsce ponad dwa miesiące temu na Wystawie Polskiej Sztuki Współczesnej w Berlinie.

Posągowe, wysublimowane postacie, piękno biżuterii i tkanin, które na wzór grecki tworzą niezwykłe, rzeźbiarskie  formy – to cechy charakterystyczne kolekcji strojów, do którego uszycia projektantka użyła naturalnych luksusowych tkanin, ale też i siatki budowlane, budując w ten sposób trzeci wymiar.

Podobne cechy można odnaleźć w biżuterii Danki Czapnik: jest malownicza, rzeźbiarska i przestrzenna. Powstała w wyniku fascynacji dawnymi technikami złotniczymi, głównie odkrywanym obecnie na nowo filigranem, interpretując je we współczesny sposób. Projektantka łączy srebrne blachy z głębią barw kamieni szlachetnych i jubilerskich: diamentów, bursztynów, rubinów oraz cytrynów. 

Polecamy:
Danka Czapnik: W poszukiwaniu korzeni biżuterii