plzh-CNenetdelvltnorues
Poszukiwanie bursztynu nad Wartą podczas ubiegłorocznego Święta Bursztynu

Opowieść o Mieszku i Dobrawie, pokazy walk i umiejętności wojów szlaku bursztynowego oraz turniej łuczniczy o sakwę bursztynu – takie atrakcje czekają na uczestników V Europejskiego Święta Bursztynu, które odbędzie się 30-31 lipca w Wieluniu i Konopnicy.

Podczas dwudniowej zabawy nie zabraknie oczywiście kilogramów bursztynu – będzie można poszukać go nad brzegiem Warty albo zakupić wyroby jubilerskie na jednym z licznych stoisk bursztynników. - Ciągle nas pytają, skąd bursztyn w środku Polski. Jest go u nas dostatek, wystarczy wybrać się wraz z rodziną na Europejskie Święto Bursztynu, by się o tym przekonać. Na pewno będzie bursztynowy pasaż oraz zabawy w piaskownicy. Tradycją tej imprezy jest to, że przygotowujemy wiele atrakcji dla dorosłych i dla dzieci. To nauka historii poprzez zabawę – podkreśla burmistrz Wielunia Janusz Antczak, jednocześnie wiceprezes Stowarzyszenia Polski Szlak Bursztynowy.

Impreza w Wieluniu odbędzie się obok Muzeum Ziemi Wieluńskiej, gdzie powstanie historyczny plac zabaw. Nie ma dowodów na to, gdzie i jak została przyjęta księżna Dobrawa w podróży do przyszłego małżonka. Kroniki wspominają tylko o ogromnym orszaku świeckim, jak i duchownym, które towarzyszyło jej w drodze. Według naszej wersji wydarzeń czeska księżna spotkała z Czciborem w okolicach grodu Wieluń, a planowana inscenizacja przedstawia, jak do tego spotkania doszło. Wieczorem przeniesienie w inną epokę i muzyka celtycka pod gołym niebem, czyli Celtic Music Fest w najlepszym wydaniu.

W niedzielę obowiązki gospodarza Europejskiego Święta Bursztynu przejmuje Konopnica. Tam tradycyjnie na grodzisku rozegra się kolejna część Legendy Zamczyska. W planach także historyczny pokaz mody oraz turniej na najlepszego wojownika, a na zakończenie biesiady koncert zespołu Percival.

Europejskie Święto Bursztynu obchodzi w tym roku mały jubileusz pięciolecia. Z tej okazji zostanie także zaprezentowana wystawa zdjęć podsumowująca dotychczasowe edycje imprezy.

Polecamy:
Historia i tradycja na IV Europejskim Święcie Bursztynu