plzh-CNenetdelvltnorues

IX Bałtycki Festiwal Nauki odbędzie się w dniach 25-29 maja br. Lista zaplanowanych imprez liczy już ponad 850 pozycji, nie licząc powtórek. Przygotowało je blisko 3800 osób z 42 instytucji. Podobnie jak w ubiegłych latach, nie zabraknie tam bursztynu.

Tematyka „złota Północy” będzie podejmowana na dwóch imprezach:

40(?) milionów lat – co wiemy o bursztynie bałtyckim?

Bursztyn bałtycki (sukcynit) określany często jak „złoto Północy” jest prawdopodobnie jednym z najbardziej magicznych i zagadkowych substancji świata. Nie wiadomo dokładnie  kiedy powstał, jakie procesy doprowadziły do jego obecnej postaci, jaka jest jego struktura i wiele innych. Dzięki coraz nowszym metodom badawczym i  technikom analitycznym wiemy o sukcynicie coraz więcej. Od wieków jednak budził pożądanie, zarówno jako kamień jubilerski, jak i substancja, której przypisywano właściwości lecznicze. Podobnie jak prawie każdy kamień jubilerski, bursztyn bałtycki zmaga się z plagą falsyfikatów – powiemy, jak je najłatwiej odróżnić. Po wykładzie będzie istniała możliwość zasięgnięcia opinii rzeczoznawcy, np. co do jakości skarbów z domowej kolekcji.

Prowadząca: Dr inż. Ewa Wagner-Wysiecka, Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej
28 maja 2011 r., godz. 15.15.
ul. G. Narutowicza 11/12
campus PG, budynek 5 (Chemia A), Audytorium Chemiczne


Bursztyn bałtycki – odkryjmy wymarły świat


W pomieszczeniach muzeum oraz podczas pikniku naukowego będzie można poznać historię bursztynu, a także dowiedzieć się, jakie znaczenie dla paleoentomologii ma popularny w jubilerstwie bursztyn bałtycki. Prezentowane będą inkluzje, czyli rośliny i zwierzęta zachowane w bursztynie bałtyckim, oraz jego naturalne odmiany barwne. Będzie można również samemu oszlifować drobne kawałki bursztynu i zobaczyć, co się w nich zachowało. Zapraszamy do przyniesienia własnych bursztynów – w badaniach pod mikroskopem może się okazać, że kryją w sobie zwierzęta lub rośliny sprzed 40 milionów lat.

Prowadząca: dr Elżbieta Sontag, Uniwersytet Gdański
27 maja, godz. 9.00; wykłady i warsztaty: Al Piłsudskiego 46 (zajęcia rezerwowane)
29 maja, godz. 10 – 18, Piknik Naukowy w Gdyni, Al. Jana Pawła II (przy Akwarium Gdyńskim).


Więcej informacji:

IX Bałtycki Festiwal Nauki