plzh-CNenetdelvltnorues
Ambermart to okazja do poznania najnowszych trendów w biżuterii

12. Międzynarodowe Targi Bursztynu Ambermart zapraszają w dniach 8-10 września do Gdańska na imprezę, która ma ambicje, by stać się także przedsięwzięciem kulturalnym. Taki charakter ma niewątpliwie „Mariacka pod Gwiazdami” – spotkanie bursztynu i sztuki w naturalnej scenografii najpiękniejszej ulicy starego Gdańska.

Ponad 130 wystawców z 6 krajów (Litwy, Niemiec, Rosji, Turcji i Ukrainy) i 3.000 metrów powierzchni wystawienniczej oraz spodziewanych ponad 2.500 odwiedzających (fachowcy i publiczność) – te dane najlepiej obrazują najbliższą edycję targów Ambermart. Trzeba jeszcze dodać, że impreza jest otwarta dla publiczności i to w dużej mierze właśnie z myślą o niej organizatorzy tworzą program ramowy. A w nim takie pozycje jak: wystawa zdjęć Michała i Marka Mazurów „Świat przez Bursztynową Soczewkę” oraz miniaturowych aparatów fotograficznych, kolaże Benedicte Mezeix „Barszcz, Bursztyn i Bardotka – Spojrzenie Francuzeczki” zgłoszone na konkurs „Szkoła na Bursztynowym Szlaku” oraz uroczystość wręczenia nagród w tymże konkursie. Atrakcją samą w sobie jest podziwianie najnowszych kolekcji biżuteryjnych na sezon jesienno-zimowy, a nawet zakupy (na wybranych stoiskach). Walory edukacyjne zapewni wystawa wzorców żywic kopalnych i ich imitacji z kolekcji Gabrieli Gierłowskiej (jedyna w kraju) oraz wystawa inkluzji roślinnych i zwierzęcych w bursztynie prezentowana przez Muzeum Inkluzji w Bursztynie.

Ale to jeszcze nie koniec atrakcji. Galeria Sztuki Glaza Expo Design zaprasza na wernisaż wystawy Danki Czapnik „Moje malarstwo i biżuteria”, a Muzeum Bursztynu na finisaż wystawy „Szeptem” biżuterii firmy Art7 (wstęp za zaproszeniami). Prawdziwa gratka czeka na uczestników targów i miłośników bursztynu, sztuki, muzyki, teatru, malarstwa na ulicy Mariackiej w Gdańsku już w sobotę 10 września (bez zaproszeń). „Impreza pod hasłem ‘Mariacka pod Gwiazdami’ to czas spotkania bursztynu i sztuki w naturalnej scenografii najpiękniejszej ulicy starego Gdańska, gdzie tradycyjnie ulokowały się pracownie i galerie bursztynnicze” – mówi Ewa Rachoń, komisarz targów Ambermart i wraz z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Bursztynników współorganizator wydarzenia. Święto ulicy Mariackiej jest organizowane po raz drugi przy współudziale instytucji kulturalnych i artystycznych związanych z tą wyjątkową ulicą. „Wspaniale włączają się również galerie, kawiarnie i mieszkańcy którzy zapraszają na swoje przedproża i proponują przeróżne atrakcje” – dodaje pani komisarz.

Tego wieczoru niemal na każdym przedprożu odbywać się będą koncerty, wernisaże, warsztaty.
Dla miłośników muzyki klasycznej rozbrzmiewać będzie Bach i Chopin, a dla spragnionych jazzu zagra Mikołaj Trzaska Trio (Mikołaj Trzaska – saksofony,  Tomasz Sowiński – perkusja, Adam Żuchowski – kontrabas). Swoje podwoje otworzą pracownie bursztynnicze, a dla małych i dużych ciekawych świata przygotowano eksperymenty i zabawy naukowe z bursztynem. Obejrzeć będzie można biżuterię autorską, rzeźby z bursztynu, malarstwo, grafikę, fotografię, ceramikę i szkło. Można będzie zajrzeć do sieni domu Mariana Kołodzieja, obejrzeć etiudy filmowe i archiwalne zdjęcia Mariackiej. I zakochać się w Mariackiej!

Dla naszych czytelników, którzy wybiorą się na targi Ambermart, mamy 20 bezpłatnych biletów – do odebrania w kasie targów na hasło „Bursztynowy Portal amber.com.pl”. Zapraszamy także do głosowania w internetowym konkursie na najładniejszą biżuterię z bursztynem Galeria Ambermart.

12. Międzynarodowe Targi Bursztynu
Gdańsk, 8–10 września 2011
czwartek – piątek: 10–18
sobota: 10–17
Bilet: 10 zł

Polecamy:

Ożywić najpiękniejszą ulicę świata